خانه / علمی و دانشگاهی / پژوهش میراث فرهنگی / مقبرۀ عارف ایرانی در شهر مولتان پاکستان

مقبرۀ عارف ایرانی در شهر مولتان پاکستان

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد:

شعری مرتبط با میلاد نبی(ص) بر مقبرۀ عارف ایرانی در شهر مولتان پاکستان

ابیاتی منسوب به مولوی بر مقبرۀ عارف ایرانی در شهر مولتان پاکستان نقش بسته که خوانندگان زیادی در کشورهای ایران، پاکستان، هندوستان، افغانستان و تاجیکستان آن را در ارتباط با میلاد نبی(ص) دانسته اند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مرتضی رضوانفر امروز «یکشبنه » با اعلام این خبر گفت :مولتان قدیمی ترین شهرپاکستان به دلیل وجود مساجد و آرامگاه های تاریخی به مدینه الاولیا یا شهر مقدس شهرت یافته است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: سخی سلطان علی اکبر شاه شمسی، از نوادگان شاه شمس سبزواری عارف ایرانی (۵۶۰ق سبزوار، ۶۷۵ق مولتان) می باشد که مقبرۀ زیبای وی به یک مقصد مذهبی و گردشگری تبدیل شده است.

این پژوهشگر افزود: بنای مقبره به سبک مقابر دورۀ تُغلق‌ شاهیان، در سه طبقه با زیربنایی هشت ضلعی، برجکهای مخروطی‌شکل و گنبدی زیبا در سال ۹۹۳ق بنا شده و داخل مقبره، بسیار پرنقش و نگار است.

به گفته وی ، دیوارها با گچبری ها و نقوش اسلیمی که برخی بسیار موقر و نادر است پوشیده شده و تزئینات بیرونی این بنای آجری با کاشیهای فیروزه ای حاوی اشعاری از ابوسعید ابوالخیر، حافظ، مولوی و چند شاعر محلی تزئین شده اند.

رضوانفر تصریح کرد : متن کتیبه یاد شده ، ابیاتی منسوب به مولوی است که خوانندگان زیادی در کشورهای ایران، پاکستان، هندوستان، افغانستان و تاجیکستان، آنرا به مناسبت میلاد حضرت رسول، خوانده اند.

او این ابیات را چنین خواند : «ای دستهٔ گل مرحبا/ با بوی ریحان آمدی /جان همه عالم تویی/کز عالم جان آمدی/ ای شمس تبریزی لقا/می خوان تو نعت مصطفی/ زیرا که در بستان سرا/مرغ خوش الحان آمدی.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

کتاب «تپه قشلاق بیجار» منتشر شد

کتاب «تپه قشلاق بیجار» منتشر شد

کتاب تپه های قشلاق (دامنه شرقی زاگرس مرکزی )توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی …