یکشنبه , ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
خانه / اخبارمهم / سرقت آمریکا در روز روشن
ای کبک خرامان مگر لانه
ای کبک خرامان مگر لانه

سرقت آمریکا در روز روشن

مذاکرات دو روزه طالبان و امریکا؛ تاکید کابل بر آزادی پول‌های منجمدشده و نگرانی واشنگتن از نقض حقوق بشر

شفقنا افغانستان- وزارت خارجه امریکا با ابراز نگرانی عمیق در مورد ادعای نقض حقوق بشر توسط طالبان، از این گروه خواسته‌است که به تعهد خود مبنی بر عفو عمومی عمل کنند. همزمان هیات طالبان تاکید کرده است که امریکا باید بدون قید و شرط پول‌های منجمدشده افغانستان را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، وزارت‌های خارجه امریکا و طالبان روز سه شنبه (۹ قوس) درباره مذاکرات دو روزه هیات امریکایی و طالبان در قطر جزییات ارایه کرده‌اند.

ندپرایس؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است که هیات امریکایی از رهبران طالبان خواسته‌‌است تا از حقوق همه افغان‌ها محافظت کند، بر تعهد خود مبنی بر عفو عمومی عمل کند و اقدامات بیشتر را برای تشکیل حکومت همه شمول روی دست گیرد.

این در حالی است که به تازگی سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی گفته‌است که طالبان پس از تسلط خود بر افغانستان تنها در سه ولایت بیش از ۱۰۰ نظامی دولت پیشین را کشته و یا ناپدید کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در ادامه گفته‌است که هیات امریکایی با طالبان در مورد مسایل مختلف از جمله مبارزه با ترویزم از جمله القاعده و داعش‌ نیز گفتگو کرده‌است.

او اضافه کرده است که امریکا از طالبان خواسته است که نگذارد هیچ گروهی از قلمرو افغانستان سایر کشور‌ها را تهدید کند. او در عین حال گفته است که امریکا از حضور القاعده و داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است.

پرایس افزوده‌است که عبور امن شهروندان امریکایی، افغان‌هایی که با امریکا کار کردند،‌ تامین حقوق زنان، دختران و اقلیت‌های از سایر مسایل بوده است که هیات امریکا بر اهمیت آن تاکید کرده است.

در این راستا، هیات طالبان به رهبری امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه «امارت اسلامی»، نشست دو روزه خود با هیات امریکایی در قطر را مثبت خوانده و می‌گوید، در این نشست از امریکا خواسته‌است که پول‌های منجمدشده افغانستان را بدون قید و شرط آزاد کند.

عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه طالبان شامگاه سه شنبه ( ۹ قوس) در رشته توییتی نوشته‌است که دو هیأت روی مسائل سیاسی، اقتصادی، بشری، صحی، تعلیمی و امنیتی و کمک‌رسانی و همچنین فراهم‌آوری تسهیلات لازم بانکی و نقدی بحث کرده‌اند.

به گفته بلخی، هیأت طالبان به جانب امریکایی در مورد امنیت اطمینان داده و از آنها خواسته‌است تا پول منجمد افغانستان باید بدون قید و شرط آزاد شود، فهرست‌های سیاه و تحریم‌ها باید خاتمه یابند و همچنین «مسائل بشری از سیاسی جدا شوند».

با سقوط دولت، امریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر منابع ارزی بانک مرکزی افغانستان در خارج از کشور را منجمد کرد. با این حال، افغانستان با بحران نقدیندگی مواجه شده و اقتصاد کشور در آستانه فروپاشی است.

توماس ویست گفته بود که مسدود کردن دارایی‌های افغانتستان مشکلات پیچیده قضایی دارد و به همین دلیل در حال حاضر امکان انتقال پول از این حساب به حساب دیگر وجود ندارد.

درباره‌ی ماهین نیوز

ماهین نیوز تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

روز خبرنگار به همه خبرنگار ان ماهین نیوز مبارک

تقدیر از خبرنگاران در روز خبرنگار ( هو المعین ) جان نباشد جز خبر در …