خانه / علمی و دانشگاهی / پژوهش میراث فرهنگی / با دوچرخه به روستاها و مناطق مختلف قشم سفر کردن

با دوچرخه به روستاها و مناطق مختلف قشم سفر کردن

در قالب طرح های پژوهشی پژوهشکده مردم شناسی در حال انجام است :

همرکاب با مردم در جزیره قشم با رعایت پروتکل های بهداشتی

محقق حوزه مردم شناسی و باستان شناسی ، با دوچرخه به روستاها و مناطق مختلف قشم سفر کرده و با رعایت فاصله اجتماعی به ثبت و ضبط فرهنگ بومی این منطقه می پردازد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، رئیس پژوهشکده مردم شناسی امروز «شنبه» با اعلام این خبر گفت: در تداوم برنامه های مردم شناسی این پژوهشکده که حاصل آن در سال های گذشته انجام مطالعات و پژوهش های میدانی و تولید چند کتاب بوده، عبدالرضا دشتی زاده از محققان حوزه مردم شناسی و باستان شناسی با دوچرخه به روستاها و مناطق مختلف قشم سفر کرده و در برنامه ای با عنوان« همرکاب با مردم در جزیره قشم» به مشاهده ابعاد گوناگون فرهنگ مردم و ثبت و ضبط زندگی آنان پرداخته است .

علیرضا حسن زاده با اشاره به این نکته که ازدشتی زاده چند کتاب در بررسی ابعاد مردم شناختی فرهنگ مردم قشم منتشر شده خاطرنشان کرد: حاصل این پژوهش نیز انتشار کتابی با نام «همرکاب با مردم در جزیره قشم » خواهد بود‌.

عبدالرضا دشتی زاده سرپرست و مجری این طرح  نیز درارتباط با روند شکل گیری آن با اشاره به اهمیت دوچرخه به عنوان وسیله ای که نماد سادگی و سنت است گفت: در ادبیات و سینمای جهان دوچرخه دارای جایگاه بسیار بالایی است و فیلم هایی همچون آثار ویتوریو دسیکا که داستان ماجرای یک کودک فقیر آفریقایی با نام رویای مانوئل را به تصویر می کشد ، خاطرات دوچرخه و… این جایگاه را نشان می دهند.

 وی افزود: در روند این پژوهش احساس می کنم با محیط ارتباط قوی تری دارم و تصور مردم نیز در این روش از محقق مردم شناس به عنوان یک کارمند اداری از بین می رود و جای خود را به یک تصویر برابر و صمیمی می دهد.

 دشتی زاده تصریح کرد : در این برنامه به تمام روستاها، موزه های محلی ، آثار تاریخی می روم و در این مسیر برای اولین بار دوچرخه در ایران تبدیل به یک ابزار مردم شناسی شده است.

گفتنی است ،در این تحقیق برای اولین بار روش اتنوگرافی با فاصله اجتماعی صورت می گیرد که در آن علاوه بر آنکه محقق از سلامتی خود کسب اطمینان می کند در تماس با مردم با استفاده از ماسک فاصله اجتماعی دو متری را نیز رعایت می کند.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

کتاب «تپه قشلاق بیجار» منتشر شد

کتاب «تپه قشلاق بیجار» منتشر شد

کتاب تپه های قشلاق (دامنه شرقی زاگرس مرکزی )توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی …