خانه / مقاله ها / بدهی کره را به دیوان بین‌المللی ارجاع دهید

بدهی کره را به دیوان بین‌المللی ارجاع دهید

استاد دانشگاه نیوهمپشایر در گفت‌وگو با ایلنا:

ایران می‌تواند پرونده بدهی کره را به دیوان بین‌المللی ارجاع دهد/ پکن و مسکو باید در زمینه دارویی کمک‌های بیشتری به تهران ارسال کنند/ ایران تا انتخابات صبر کند

ایران می‌تواند پرونده بدهی کره را به دیوان بین‌المللی ارجاع دهد/ پکن و مسکو باید در زمینه دارویی کمک‌های بیشتری به تهران ارسال کنند/ ایران تا انتخابات صبر کند

استاد روابط بین الملل تاکید کرد که کره جنوبی مجبور است در روابط خود آمریکا را انتخاب کند اما ایران هم می‌تواند پرونده بدهی کره را به دیوان بین‌المللی ارجاع دهد.

کرک دورسِی، استاد علوم سیاسی و روابط‌ بین‌الملل و تاریخ دانشگاه نیوهمپشایر است. وی در حوزه‌ سیاست خارجی سال‌ها تدریس، مطالعه و بررسی کرده است.

کرک دورسِی در گفت‌وگو با ایلنا، نظرات خود را پیرامون تنش‌ها میان ایران و آمریکا بیان کرده است.

کره جنوبی به ایالات متحده متکی است

کره جنوبی مجبور است در روابط خود آمریکا را انتخاب کند

کرک دورسِی در ابتدا در مورد روابط ایران و کره جنوبی و پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: در مورد کره جنوبی، این کشور در موقعیت دشواری قرار دارد. کره‌جنوبی به دلیل روابط نظامی نزدیک با آمریکا در آسیا، برای روابط خود در خاورمیانه به ایالات متحده متکی است. علاوه بر این ، سران کره جنوبی از ادامه روابط صمیمانه برخی کشورهای خاورمیانه با کره شمالی ناامید شده‌اند. برای همین هم اگر کره‌جنوبی در میان انتخاب یکی از دو گزینه پیروی از ایالات متحده یا کمک به ایران یا هر کشور دیگری قرار بگیرد، مجبور است، آمریکا را انتخاب کند. کره جنوبی هم به دلیل نگرانی‌های خود در مورد اتحاد با ایالات متحده به پیروی از این کشور ادامه می‌دهد.

ایران می‌تواند پرونده بدهی کره را به دیوان بین‌المللی ارجاع دهد

روند کنونی به روابط ایران و کره لطمه می‌زند

وی در ادامه تاکید کرد: اگر ایران تهدید کند که پرونده بدهی کره به این کشور را در دیوان بین‌المللی دادگستری پیگیری کند، ممکن است در این پرونده پیروز شود. اما تنها پس از طی مراحل طولانی و بسیار زمان‌بر این اتفاق می‌افتد. روند کنونی ممکن است سال‌ها به روابط ایران و کره لطمه بزند.

احتمال زیادی وجود دارد که ترامپ در ژانویه دفتر کار خود را ترک کند

چین و روسیه باید در زمینه دارویی کمک بیشتری به ایران ارسال کنند

این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: کشورهایی مانند کره بین آمریکا و ایران تحت فشار قرار خواهند گرفت. وزیر امور خارجه آمریکا، پمپئو متعهد به فشار بر ایران است و ایالات متحده هنوز هم تا حدی نفوذ در کشورهای دیگر و شرکت‌ها را دارد. در همان زمان، آن دسته از کشورها داده‌های مربوط به انتخابات ایالات متحده را خوانده و می‌بینند که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که رئیس‌جمهور ترامپ در ژانویه دفتر کار خود را ترک کند.

وی افزود: در عین حال کشورهایی مانند چین و روسیه در واقع به تحریم‌های آمریکا اهمیتی نمی‌دهند، بنابراین در صورت تمایل می‌توانند داروهای مورد نیاز را برای ایران تأمین کنند و ایران را به سمت خود بکشند. کاملاً واضح است که چرا دولت ترامپ می‌خواهد به ایران آسیب برساند، بنابراین ایرانیان باید بپرسند که چرا چین و روسیه نمی‌خواهند در این شرایط بیشتر به آنها کمک کنند.

کرک دورسی در ادامه خاطرنشان کرد: در ایالات متحده، ما گزارش‌هایی در مورد سایر کشورها در خصوص عدم ارسال دارو به ایران نمی‌بینیم، بنابراین من مطمئن نیستم که چگونه در مورد آن قسمت اظهارنظر کنم. به طور سنتی، تحریم‌ها استثناهایی در مورد داروها و واکسن‌ها دارند، بنابراین من تعجب می‌کنم اما مشکل این است که ایران پول خرید این اقلام را نمی‌تواند منتقل کند.

ایران تا انتخابات صبر کند

ترامپ می‌خواهد تصویری از سخت‌گیری خود در مورد ایران ارائه دهد

برخی می‌خواهند ترامپ را تحریک کنند

وی در مورد احتمال جنگ گفت: فکر نمی‌کنم جنگی در بگیرد. مگر اینکه برخی دونالد ترامپ را تحریک کنند. با توجه به احتمال باخت او در انتخابات در ماه نوامبر، اگر او فکر کند از ضعف او  بهره‌برداری می‌شود، ممکن است تصمیم احمقانه‌ای بگیرد. مسلما او نمی‌خواهد سربازان آمریکایی را به ایران بفرستد، اما همچنان می‌خواهد تصویری از سخت‌گیری خود در مورد ایران ارائه دهد. اگر بایدن در انتخابات پیروز شود، مطمئناً ایالات متحده را به برجام یا چیزی نزدیک به آن بازمی‌گرداند. عاقلانه است که ایران تا انتخابات آمریکا صبر و شکیبایی نشان دهد که البته کمتر از یک ماه دیگر مانده است.

ایران عامل اختلاف آمریکا و متحدانش است

در صورت انتخاب مجدد ترامپ، اروپا از تحریم‌های علیه ایران سرپیچی می‌کند

این استاد دانشگاه گفت: اگر ترامپ مجدداً پیروز شود، اروپایی‌ها باید در مورد نحوه برخورد با ایران خوب فکر کنند اما احتمالاً مجبور هستند که رویه خود را در مورد بسیاری از مسائل آغاز کنند. ایران عامل اختلاف بین ایالات متحده و متحدانش است. من گمان می‌کنم که آنها در مورد ایران به سمت آمریکا حرکت نخواهند کرد، بلکه سیاست خود را انجام می‌دهند و تا آنجا که ممکن است از تحریم‌های آمریکا سرپیچی می‌کنند.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516