خانه / علمی و دانشگاهی / انسان شناختی تجربه زیسته زنان

انسان شناختی تجربه زیسته زنان

در پژوهشکده مردم شناسی صورت گرفت :

مطالعه انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله سرپل ذهاب

طرح «مطالعاتی انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله سرپل ذهاب» از سلسله طرح های پژوهشکده مردم شناسی با هدف درک تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله به انجام رسید .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی امروز «یکشنبه » در باره این طرح  گفت:  زلزله به لحاظ گستره  تأثیراتی که بر زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی افراد دارد و همچنین حجم انبوه تغییرات اجتماعی که به دنبال می آورد، متغیر مهمی در تحول حیات اجتماعی جوامع محسوب می شود.

او با اشاره به این نکته که پیامدهای اجتماعی فاجعه بر اساس سن، جنسیت، طبقه اقتصادی و اجتماعی متفاوت است و کودکان، زنان و افراد کم درآمد، آسیب بیشتری در گروه آسیب دیدگان فاجعه را تجربه می کنند تصریح کرد :پژوهش حاضر به مطالعه انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله پرداخته و نتایج مهمی را جهت به کارگیری در مرحله پیش از بحران با توجه بحران خیز بودن ایران به دست آورده است.

مینو سلیمی مجری این طرح نیز در ادامه گفت: مطالعه حاضر پژوهشی مردم شناسی است که با هدف درک تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله انجام شده است.

او افزود:مطالعه تجربه زیسته زنان و توجه به کارکرد مثبت آنان در جامعه و اعتماد و مشارکت دادن آنان در جریان بازسازی های اجتماعی، فرهنگی جامعه فاجعه دیده می تواند به صورت چشمگیری موثر باشد زیرا آن ها بخشی از یک شبکه روابط اجتماعی فعالی هستند که خبر یا اطلاعیه هشدار را از طریق کانال های غیررسمی دریافت می کنند.

سلیمی خاطرنشان کرد : به این ترتیب زنان می توانند هم گیرنده و هم انتقال دهنده خوبی برای پیام های هشدار، ایمنی و بازسازی های اجتماعی و فرهنگی در برابر خطرات ناشی از زلزله تلقی شوند.

او اظهار داشت :زنان می توانند در ایجاد فرهنگ ایمنی و بازسازی زودهنگام جامعه فاجعه دیده در جامعه فعالیت های پیشگیرانه و ضروری پس از بحران های طبیعی به ویژه زلزله نقش های مهمی را ایفا نمایند.

این پژوهشگر افزود: زنان در شهر زلزله زده سرپل ذهاب، از ریسک آسیب پذیری بالاتری در قیاس با مردان برخوردارند و معرفت به کم و کیف این آسیب پذیری و بسترهای شکل گیری و تداوم آن ضرورت انجام دادن مطالعه در این زمینه را نشان می دهد.

مجری طرح افزود : با عنایت به چنین ملاحظاتی در خصوص وضعیت زنان در هنگام بروز سوانح و میزان آسیب پذیری آنان از یک سو و شیوه بهینه مدیریت ریسک این سوانح با هدف کاهش میزان آسیب پذیری زنان و بهره گیری از مطالعاتی که تجربه زیسته زنان را مورد مطالعه قرار داده ضروری است.

وی  خاطر نشان کرد که این پژوهش نشان داد: در سرپل-ذهاب زنان شرایط بسیار سختی را سپری میکنندو بی هویتی زنان پس از زلزله و عدم انطباق آنان با وضعیت پس از زلزله از مسایل عمده زنان است.

سلیمی در پایان یادآور شد :اگر به تمام شرایط موجود  از بین رفتن حریم خصوصی و زندگی در کانکس ها را اضافه کنیم در یک کلام میتوان گفت ما شاهد نابسمانی اجتماعی، روانی در این مناطق هستیم.

 

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

طرح جلوگیری از: مهاجرات نفت به کشورهای همسایه

برگزاری همایش ملی سالانه نفت

 سالانه نفت ایران (OILEX) با محوریت طرح‌ها و دستاوردهای صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی …