خانه / تمدن پژوهی / فارس سخنگوی اسرائیل

فارس سخنگوی اسرائیل

تل آویو: مخالف هسته‌ای شدن عربستان سعودی هستیم

وزیر انرژی رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای گفت که تل آویو با غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان سعودی مخالف است.

تل آویو: مخالف هسته‌ای شدن عربستان سعودی هستیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اسرائیل کاتز» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی امروز (دوشنبه) از مخالفت رژیم تل آویو با ساخت تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان سعودی سخن گفت.

به نوشته وبگاه عرب ۴۸، او به وبسایت یدیعوت احارونوت گفت: «اسرائیل با احتمال موافقت آمریکا با درخواست عربستان سعودی برای ایجاد تاسیسات غنی سازی اورانیوم در خاک خود، به عنوان بخشی از شروط ریاض جهت عادی‌سازی روابط با اسرائیل مخالف است».

او با این حال گفت که عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی برای تل آویو بسیار مهم است و او امیدوار است که چنین توافقی به زودی انجام شود.

اعلام مخالفت رژیم صهیونیستی با غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان سعودی، پس از آن است که یک مقام آمریکایی در تاریخ دهم خرداد به روزنامه «اسرائیل هیوم» گفت که عربستان سعودی در مذاکرات با آمریکا چهار پیش‌شرط برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مطرح کرده است.

طبق این گزارش «حق داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای»، «افزایش روابط نظامی با آمریکا»، «توسعه تجارت با آمریکا» و «توقف انتقادات واشنگتن از قتل جمال خاشقچی» چهار پیش شرطی هستند که مقامات سعودی مطرح کرده‌اند. به ادعای این مقام آمریکایی موضوع فلسطین جزو پیش‌شرط‌های عربستان سعودی نیست.

در این خصوص «تساحی هنگبی» رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز چهارشنبه هفته گذشته به رادیو ارتش این رژیم گفت: «آمریکایی‌ها هرگز در این رابطه بدون هماهنگی با ما به سعودی‌ها قول نمی‌دهند. اگر کشوری که برنامه صلح آمیز هسته‌ای دارد بخواهد در راستای توانایی نظامی از آن بهره ببرد، مشکل ساز خواهد شد».

با این حال او گفت که خواسته‌های عربستان سعودی از آمریکا، به خود آمریکایی‌ها ربط دارد و مسائلی وجود دارد که باید به تصویب کنگره آمریکا برسد و این موضوع نمی تواند ارتباطی به تل آویو داشته باشد.

در این راستا یک منبع بلندپایه صهیونیستی نیز به روزنامه هاآرتص گفت: «در تماس‌ها بین عربستان سعودی و دولت آمریکا دو مشکل اساسی وجود دارد که یکی مربوط به درخواست عربستان برای دستیابی به تسلیحات پیشرفته آمریکایی از جمله هواپیماهای F-۳۵ و دیگری تایید برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان سعودی است».

این منبع افزود: «ارائه تسلیحات پیشرفته آمریکایی به عربستان سعودی، برتری کیفی نظامی اسرائیل در خاورمیانه را هدف قرار خواهد داد و این احتمال وجود دارد که یک برنامه هسته‌ای غیرنظامی مبنایی برای توسعه سلاح هسته‌ای عربستان باشد که این مسائل به انحصار هسته‌ای اسرائیل در خاورمیانه پایان می‌دهد».

به گفته او جو بایدن تلاش دارد با به ثمر نشاندن توافق میان تل آویو و ریاض از آن به عنوان یک موفقیت بین المللی در تبلیغات سال آتی خود بهره ببرد، اما اگر این توافق به قیمت هسته‌ای شدن عربستان سعودی باشد، برای بایدن مشکل‌ساز خواهد شد.

هراس رژیم صهیونیستی از غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان سعودی با عصبانیت این رژیم از توافق ریاض و تهران همراه شده است (اماکن دیپلماتیک ایران در عربستان سعودی از جمله سفارتخانه قرار است فردا سه شنبه بازگشایی شود). همزمان مقامات رژیم تل آویو به شدت از گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران خشمگین شده‌اند که این موارد نشان می‌دهد صهیونیست‌ها به عنوان تنها دارنده سلاح اتمی در غرب آسیا بیش از هر زمانی موقعیت خود را در خطر می‌بینند.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری تحلیلی بین المللی ماهین نیوز صاحب امتیاز و ومدیر مسئول : سید احمد حسینی ماهینی شماره مجوز 92/23363 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلفن 02136878594همراه09120836492 و 09190883546 احمد ماهینی کاندیدای ریاست جمهوری امریکا

حتما ببینید

جهاد تبیین همان معارف نیست

🔹 نشست معاونین فرهنگی و رؤسای شهرستان‌های ادارت کل استانی سازمان تبلیغات اسلامی سراسر کشور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *