یکشنبه , ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / حزب ایران بزرگ / مبارزات هزاره نتیجه داد:
اشرف غنی مسئول قطع آب و نان
اشرف غنی مسئول قطع آب و نان

مبارزات هزاره نتیجه داد:

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا(راست) و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو   –

همزمان با تلاش آمریکا برای متقاعد کردن متحدان خود در ناتو برای خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر آینده، رئیس مجلس افغانستان نسبت به بروز جنگ داخلی در این کشور هشدار داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای ناتو با هم به افغانستان رفته‌اند و با هم نیز این کشور را ترک خواهند کرد.

در حال حاضر، حدود هفت هزار نیروی ناتو به اضافه سربازانی از کشورهای استرالیا، نیوزیلند و گرجستان در افغانستان حضور دارند که حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر آنها آمریکایی هستند.

وزیر خارجه ایالات متحده که به منظور دیدار با دبیرکل ناتو در بروکسل به سر می‌برد، اعلام کرد:«ما و متحدانمان در ماه‌های آینده برای زمینه‌سازی خروج ایمن، آگاهانه و هماهنگ نیروهای خود از افغانستان با یکدیگر همکاری خواهیم کرد.»

وزرای خارجه و دفاع ناتو روز چهارشنبه از طریق ویدئو کنفرانس با یکدیگر گفتگو خواهند کرد. یک دیپلمات ارشد ناتو به رویترز گفته که انتظار نمی‌رود هیچ متحدی با نظر جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر مخالفت کند.

در چنین شرایطی، میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس افغانستان با ابراز نگرانی از خروج کامل نیروهای آمریکایی در یازدهم سپتامبر گفت که این خروج با توجه به شرایط فعلی کشورش می‌تواند منجر به وقوع جنگ داخلی در افغانستان شود. با این حال، وحید عمر، مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک گفت که کابل به هر تصمیمی که آمریکا درباره خروج نیروهایش بگیرد، احترام خواهد گذاشت.

آقای عمر در پیام توئیتری خود تاکید کرد که اکنون نیروهای افغانستان ۹۸ درصد عملیات‌ نظامی را «مستقلانه» انجام می‌دهند و از توانمندی لازم برای ادامه این عملیات برخوردار هستند.

هم زمان، ترکیه اعلام کرده است که کنفرانس صلح افغانستان با شرکت‌ مقام‌های بلندپایه دولت افغانستان و طالبان از روز ۲۴‌ آوریل در استانبول برگزار خواهد شد. اما گروه طالبان تاکید کرده که تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در این کنفرانس شرکت نخواهند کرد.

درباره‌ی ماهین نیوز

حزب ایران بزرگ معتقد است تا موقعی که کشورهای دیگر را نگرفتیم آنها به توطئه بر علیه ایران ادامه خواهند داد زیرا که مردم آنجا آمادگی قبول جمهوری اسلامی را دارند ولی دولت ها مایل نیستند لذا هر کاری می کنند تا نظر مردم خودشان را برگردانند و این ظلم است که آنها را در مقابل دولتهای زور گو تنها بگذاریم23633 تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

در آستانه روز جهانی قدس

لایه های ترور در ایران

ترور در دو زمان مختلف دو تعریف متضاد دارد. در زمانی که حکومتی استبدادی است، …