خانه / خبر ها / هشتاد تریلیون دلار ایران در خارج بلوکه شده

هشتاد تریلیون دلار ایران در خارج بلوکه شده

📍اختصاصی #تفکر_جانبی

✍ سکوت میلیاردها دلاری و هیاهوی ۱,۳ میلیارد دلاری مخالفان برجام!

🔸بنا بر آمار منتشره‌ در منابع مختلف، در اثر تحریم‌های آمریکا و نیز نپیوستن ایران به پیمان FATF، حدود ۳۵ تا ۴۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران تنها در ۵ کشور آسیایی چین، هند، کره‌جنوبی، عراق و ژاپن مسدود شده است. در این بین، چین با ۲۰ میلیارد دلار، کره‌جنوبی با ۸,۵ میلیارد دلار، هند با ۷ میلیارد دلار، عراق با ۵ میلیارد دلار و ژاپن با ۱,۵ میلیارد دلار بزرگ‌ترین بدهکاران ارزی به ایران محسوب می‌شوند. بخشی از دارایی‌های ایران نیز البته در کشورهای اروپایی و آمریکایی بلوکه شده، که فعلا با آن‌ها کار نداریم.

🔸بعد از ورود تمام‌قد دولت (بخوانید مجموعه‌ی حکومت) به بازار سرمایه و دعوت آشکار مردم از سوی رئیس‌جمهور و رهبری برای پیوستن به این بازار، که با استقبال گسترده‌ی مردم هم روبرو شد، طبق آمارهای رسمی منتشره، حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پول توسط سهام‌داران خرد حقیقی وارد بازار شد، که بعد‌ها مقام‌های اقتصادی دولت به شناسایی درآمد ۳۳ تا ۳۴ هزار میلیارد تومانی حاصل از واگذاری سهام اذعان داشتند. یعنی چیزی کمتر از یک‌سوم نقدینگی جدید واردشده به بازار سرمایه.

🔸اگر نقدینگی واردشده توسط سهام‌داران خرد را همان ۱۲۰ هزار میلیارد تومان حساب کنیم و آن را به قیمت کنونی دلار تقسیم کنیم، در مجموع چیزی در حدود ۴,۶ میلیارد دلار می‌شود. اگر درآمد دولت از واگذاری سهام خود را نیز همان ۳۴ هزار میلیارد تومان به حساب بیاوریم، کل برداشت دولت از رقم یادشده، حدود ۱,۳ تا ۱,۴ میلیارد دلار می‌شود. این در حالیست که اولاً معلوم نشد بعد از ریزش بازار سهام، باقی این ۴,۶ میلیارد دلار به جیب چه کسانی جز دولت رفت و ثانیاً هیاهویی که مجلس یازدهم بر سر این ۱,۳ میلیارد دلار درآمد دولت از بازار سرمایه راه انداخت، کم نبود. هیاهویی که کماکان با شدت و حدت ادامه دارد.

🔸پرسش اینجاست که چرا مخالفان برجام و پیوستن ایران به FATF (از جمله نمایندگان تندروی مجلس یازدهم) دائم از سوءاستفاده‌ی ۱,۳ میلیارد دلاری دولت از بازار سرمایه سخن به میان می‌آورند، اما چیزی از ۴۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده‌ی کشورمان نمی‌گویند؟ رقمی که ابعاد و تاثیر آن بر اقتصاد مملکت در مقایسه با حجم نقدینگی واردشده به بورس تهران به سادگی قابل سنجش است. پرسش دیگری که این افراد طرفدار محمود احمدی‌نژاد باید پاسخ بدهند این است که با آن حدود ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی دوره‌ی احمدی‌نژاد چه کردند که حالا دولت و مملکت باید لنگ ۱,۳ میلیارد دلار باشد و با آن، هم جواب‌گوی کل مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم (مشتی کاغذپاره‌ به قول احمدی‌نژاد) باشد و هم با مهمان ناخوانده‌ای چون کرونا دست و پنجه نرم کند؟

@tafakorjanbi1398

درباره‌ی ماهین نیوز

سازمان اعدام دخالت گران تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

محور تجریش جانمایی می شوند

محور تجریش جانمایی می شوند

در طرح ساماندهی تجریش کسب و کارهای خرد و آسیب پذیر محور تجریش جانمایی می …