یکشنبه , ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
خانه / اخبارمهم / این زباله را دور نریزید،ارزش دارد

این زباله را دور نریزید،ارزش دارد

سلول بنیادی، سلولی است که دو ویژگی نوزایی و تخصصی بودن و قابلیت تبدیل به سلول دیگر را دارد و به سلول‌های جنینی بالغین و خون بند ناف تقسیم می شود، خون بند ناف، خون و جفت مجرای ارتباطی مادر و جنین است که مملو از خون دارای سلول‌های بنیادی است و به همین دلیل بانک خون بند ناف در دنیا ایجاد شده است که از بند ناف ۸۰ تا ۲۰۰ سی سی می‌توان خون جمع آوری کرد، سلول‌های بنیادی زباله‌های بیولوژیکی هستند که جانی دوباره می‌بخشند .
به بهانه ۲۴ آبان، روز جهانی خون بند ناف/ این زباله را دور نریزید،ارزش دارد

بییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی و متخصص ژنتیک اظهار کرد: موضوع نگهداری و حفظ خون بند ناف از زمانی مطرح شد که فایده استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بسیاری از بیماری‌ها در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت.

دکتر جعفر محسنی افزود: سلول‌های بنیادی از راه‌های مختلفی تهیه می‌شود که یکی از آن‌ها سلول‌های بنیادی مغز استخوان و دیگری سلول‌های بنیادی خونی است که از بندناف و جفت جنین به دست می‌آید.

وی اظهار کرد: تهیه سلول‌های بنیادین از نمونه خون بند ناف از جمله شیوه‌های نوینی است که از سال  و۱۹۹۸ حدود ۸ سال پس از تاسیس نخستین بانک‌های ذخیره نمونه خون بندناف، در جهان رایج شده است، برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ پروفسور گلوکمن در کشور فرانسه از سلول‌های خون بند ناف خواهر یک پسربچه مبتلا به کم خونی فانکونی استفاده کرد و و موفق شد بیماری این پسربچه را درمان کند، تا پیش از این بسیاری از افراد مبتلا، جان خود را از دست می‌دادند و این بیماری درمان قطعی نداشت.

وی ادامه داد: در ایران کار تحقیق روی سلول‌های بنیادی  از سال ۸۰شروع  شده و در سال ۸۴  بانک خون بند ناف رویان به همت دکتر سعید آشتیانی آغاز به کار کرده و تاکنون بیش از ۱۲۰هزار نمونه خون بند ناف از نقاط مختلف کشور  در بانک خون بند ناف ذخیره شده است.

محسنی گفت: این بانک در حال حاضر با ۴۲ نمایند گی در سراسر ایران آماده ارائه خدمات بانک خون بند ناف است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی تاکید کرد: به همه خانواده ها که در آستانه تولد فرزند هستند توصیه می‌کنیم حتما نسبت به نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد خود اقدام کرده و این کار را به مثابه یک بیمه بیولوژیک در نظر بگیرند تا در آینده در صورت نیاز برای درمان بیماری‌های صعب العلاج خود فرد یا خانواده یا  افرادی که تطابق ژنتیکی یکسانی دارند استفاده شود.

مدیر دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف  رویان استان آذربایجان شرقی  در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این دفتر واقع در مرکز پزشکی جهاد دانشگاهی استان در خیابان آزادی تبریز،  روبروی سه  راهی گلگشت بوده و در زمینه ذخیره سازی خون بند ناف از بهمن سال ۸۷ مجوز  فعالیت دارد.

طیبه عابدینی افزود:  تاکنون حدود ۳۸۰۰ نمونه خون بند ناف در استان دریافت و در بانک خون بند ناف رویان ذخیره سازی شده است.

وی گفت: اقدام به ذخیره سازی خون بند ناف از سوی والدین، از سال ۹۰ روند رو به رشدی دارد ولی با توجه به میزان موالید انجام شده در استان،   انتظار پوشش بیشتری داریم.

عابدینی ادامه داد: جهت فرهنگ سازی در خصوص ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان، نیاز به همیاری بخش‌های مختلف درگیر بوده و پزشکان، متخصصان زنان و زایمان و رسانه‌ها در این زمینه نقش موثری دارند.

وی یادآور شد: دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف  رویان استان آذربایجان شرقی دارای کادر مجرب بوده و کارشناسان این مجموعه در سال‌های  متوالی جزو کارشناسان برتر رویان  معرفی شده اند،  همچنین در طی سال ۹۷ از نظر کمیت و کیفیت نمونه های اخذ شده با توجه به استانداردهای  جهانی  نسبت به استان‌های هم تراز ،   رتبه برتر کشوری را کسب کرده است.

عابدینی گفت: هزینه اولیه عقد قرارداد حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان  و هزینه شارژ سالانه ۱۶۰ هزار تومان است لذا به منظور رفاه حال متقاضیان و حمایت از قشر کم درآمد  استفاده از تسهیلات بانکی بدون بهره و قسط بندی هزینه امکان پذیر است و همچنین برای خانواده‌های دارای فرزند بیمار تخفیف ویژه جهت استفاده از این فرصت فراهم شده که خانواده‌ها بهتر است این فرصت طلایی را از دست ندهند.

وی یادآور شد: اگر فردی ذخیره سازی خون بند ناف نداشت  و در آینده به آن نیاز پیدا کرد یباید هزینه ای بین ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار برای تهیه نمونه از خارج از کشور پرداخت کند

عابدینی ادامه داد:  همچنین ذخیره خون بند ناف فرزند دوم نیز با توجه به ارائه تخفیف در هزینه برای خانواده هایی که خون بند ناف فرزند اولشان را ذخیره کرده اند  توصیه می شود .

مدیر دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان استان آذربایجان شرقی  گفت: علاقمندان به ذخیره خون بند ناف فرزندان خود می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۳۳۳۵۴۲۱۵  و ۳۳۳۷۵۱۸۹ در ساعات اداری  تماس گرفته و یا با مراجعه به سایت  www.rsct.ir اطلاعات لازم را کسب کنند.

گفتنی است؛ اولین بانک خون بند ناف دنیا در سال ۱۹۹۱  راه اندازی شد و در سال ۲۰۱۶مشخص شد درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف امکان پذیر است.

سلول‌های بنیادی خون بند ناف  ذخیره شده، در درمان بیماری‌های خونی مثل لوسمی حاد و مزمن،  لنفوم هوچکین و غیر هوچکین، انواع  تالاسمی ها و انواع کم خونی‌های مزمن مادرزادی مانند آنمی فانکونی وآنمی آپلاستیک،  بیماری‍‌های  نقص سیستم ایمنی، نقص در تولید لنفوسیت ها و اخیرا در زمینه اوتیسم و فلج مغزی کودکان به صورت کارآزمایی بالینی استفاده می‌شود.

قدمت نگهداری نمونه‌ها در دنیا حدود ۲۸ سال است که پیش بینی می‌شود با گذشت زمان مدت زمان افزایش پیدا کند.

تاکنون  بالغ بر ۲۰۰مورد پیوند موفق برای بیماری‌های خونی و همچنین بیماری‌های با منشا عصبی در کشور انجام شده و همچنین پیش بینی می‌شود طی سه تا پنج سال آینده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف در درمان بیماری‌های دیابت، آلزایمر، پارکینسون، سکته قلبی و مغزی استفاده شود.

درباره‌ی ماهین نیوز

ماهین نیوز تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

روز خبرنگار به همه خبرنگار ان ماهین نیوز مبارک

تقدیر از خبرنگاران در روز خبرنگار ( هو المعین ) جان نباشد جز خبر در …