چهارشنبه , ۱۵ تیر ۱۴۰۱
خانه / اندیشکده حکمرانی جهانی / از گفت‌وگو با طالبان حمایت می‌کنیم
از گفت‌وگو با طالبان حمایت می‌کنیم
از گفت‌وگو با طالبان حمایت می‌کنیم

از گفت‌وگو با طالبان حمایت می‌کنیم

به گزارش امید عرب خبرنگار ماهین نیوز: شورای علمای شیعه افغانستان: از گفت‌وگو با طالبان حمایت می‌کنیم

شفقناافغانستان – شورای علمای شیعه افغانستان پس از جلسه مشورتی در بیانیه‌ای ضمن استقبال از گفت‌وگو با طالبان اعلام کرد که مذهب اهل تشیع در قانون اساسی این کشور به رسمیت شناخته شود.

شورای علمای شیعه افغانستان پس از جلسه مشورتی با مردم ولایت بلخ در بیانیه‌ای ضمن حمایت از گفت‌وگو با طالبان خواستار حفظ و مصونیت جان، مال و آبروی مردم افغانستان و تامین امنیت روانی آن‌ها شد.

کشور افغانستان , شیعیان ,

بیانیه با تاکید بر اینکه اسلام دین اعتدال و میانه‌روی است و لزوم دوری از افراط و تفریط تصریح کرد که این اصل در نظام و رفتار مورد توجه قرار گیرد.

کشور افغانستان , شیعیان ,

شورای علمای شیعه افغانستان می‌افزاید: خواسته اساسی و مطالبه عمومی پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام، بقای رسمیت مذهب اهل تشیع در قانون اساسی است؛ در معاملات و احوال شخصیه، طبق فقه اهل بیت علیهم السلام که معروف به فقه جعفری است،عمل شود. در غیر اینصورت قلب‌های این مردم از دولت و قانون اساسی دور خواهد شد و زمینه سربازگیری دشمنان اسلام و بدخواهان مملکت فراهم خواهد شد.

کشور افغانستان , شیعیان ,

در ادامه این بیانیه آمده است: ذهنیت و روحیه مسالمت‌آمیز و همدیگرپذیر، در جامعه ایجاد شود و با تطبیق عدالت اجتماعی مستحکم گردد، پایان خشونت و ستم مستلزم ایجاد روحیه برادری و همکاری و احترام به فرهنگ و عقاید اقوام و مذاهب مختلف اسلامی است.

کشور افغانستان , شیعیان ,

شورای علمای شیعه افغانستان با تاکید بر فراگیر بودن دولت نیز اظهار داشت: از شخصیت‌های پاک دست و متخصص سایر اقوام و مذاهب در بدنه دولت آینده و نهادهای دولتی و قضایی استفاده شود و طبق دستور الهی امانت به اهل آن و کسانی که مهارت و شایستگی آن منصب را دارند، سپرده شود.

کشور افغانستان , شیعیان ,

بیانیه اضافه می‌کند: دفتر (وقف شیعی) برای انجام امور اهل تشیع از قبیل حج و زیارت، رسیدگی به امور مساجد و مدارس و ثبت و نگهداری و مصرف اوقاف شیعیان در وزارت حج و اوقاف ایجاد شود، همانگونه که در بحرین و کویت و عراق اینگونه است.

شورای علمای شیعه افغانستان در ادامه نیز خواستار حقوق اقلیت‌های دینی غیرمسلمان، اجرای واقعی عفو عمومی، فراهم شدن زمینه تحصیل، کار و فعالیت زنان در چارچوب ارزش‌های اسلامی و پرهیز از برخورد سلیقه‌ای شد.

درباره‌ی ماهین نیوز

ماهین نیوز تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

بنگاه داری قوه قضاییه

بنگاه داری قوه قضاییه

بنگاه داری قوه قضاییه بنگاه داری یعنی اشتغال به اموری که در اهداف  یک سازمان …