خانه / خبر ها / گفت‌وگو میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس اری اما نه با ظریف
خاله بازی در وین به کجا رسید؟
خاله بازی در وین به کجا رسید؟

گفت‌وگو میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس اری اما نه با ظریف

وزیر امور خارجه قطر خواستار گفت‌وگو میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس شد

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر روز پنجشنبه گفت که کشورهای عرب خلیج فارس و ایران باید با یکدیگر برای دستیابی به چارچوبی به منظور در میان گذاشتن نگرانی‌‌ها و کاهش تنش‌های منطقه‌ای توافق کنند.

وزیر امور خارجه قطر همچنین از گام‌های مثبت ترکیه برای نزدیک شدن به عربستان سعودی و مصر استقبال کرد و از ریاض و قاهره خواست تا به همکاری با آنکارا ادامه دهند.

در ماه‌های اخیر و به‌ویژه پس از تغییر قدرت در ایالات متحده آمریکا، تنش میان ترکیه و قطر از یک سو و پادشاهی سعودی و متحدانش از سوی دیگر به شدت کاهش یافته است. ترکیه، حامی بزرگ اخوان‌المسلمین در جهان عرب حتی از ناراضیان مصری مقیم این کشور خواسته تا انتقادها علیه دولت عبدالفتاح سیسی را با شدت گذشته پیگیری نکنند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی به خبرگزاری رویترز گفت: «منطقه ما نیاز به احساس آرامش دارد و همه بازیگران باید در کنار یکدیگر بنشینند و برای آرام کردن همه تنش‌ها گفت‌وگو کنند.»

روابط سرد میان تهران و ریاض با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ به شدت دستخوش تنش شد. دو قدرت بزرگ خاورمیانه در جبهه‌های پرشمار و به‌ویژه در یمن عملا با یکدیگر درگیر هستند. با وجود کاهش تنش میان قطب آنکارا-دوحه با پادشاهی‌های نفت‌خیز خلیج فارس، تنش میان ایران و عربستان سعودی همچنان ادامه دارد.

عربستان سعودی، احتمالا پس از اسرائیل بزرگ‌ترین مخالف برنامه هسته‌ای ایران و برجام به شمار می‌رود.

این در حالیست که به گفته دولت عراق، نمایندگان ایران و پادشاهی عربستان سعودی در ماه‌های اخیر چند بار در بغداد با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.

وزیر امور خارجه قطر می‌گوید اطمینان دارد که گفت‌وگو میان رقبا، تاثیر بزرگی بر آرامش و پایداری در منطقه خواهد گذاشت.

درباره‌ی ماهین نیوز

حزب ایران بزرگ معتقد است تا موقعی که کشورهای دیگر را نگرفتیم آنها به توطئه بر علیه ایران ادامه خواهند داد زیرا که مردم آنجا آمادگی قبول جمهوری اسلامی را دارند ولی دولت ها مایل نیستند لذا هر کاری می کنند تا نظر مردم خودشان را برگردانند و این ظلم است که آنها را در مقابل دولتهای زور گو تنها بگذاریم23633 تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

واردات کشور هشت میلیارد دلار کاهش یافته است

مسئولان را مدیون خود کرد

سرویس صحن دکتر قالیباف در نطق پیش از دستور: ملت ایران با حضور خود بیش …