خانه / خبر ها / نتانیاهو رفت و زندان در انتظار اوست
האביב העברי מתפתח
האביב העברי מתפתח

نتانیاهو رفت و زندان در انتظار اوست

پایان فرصت نتانیاهو؛ رئیس جمهوری اسرائیل، یائیر لاپید را مامور تشکیل کابینه کرد

تبلیغات انتخاباتی در اسرائیل
تبلیغات انتخاباتی در اسرائیل
روز چهارشنبه ۵ مه، رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل از یائیر لاپید دعوت کرد تا کابینه دولت اسرائیل را تشکیل دهد.

این در حالیست که آقای ریولین، در تاریخ ۶ آوریل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل را مسئول این امر کرده بود. حالا با پایان مهلت قانونی ۲۸ روزه و ناکامی او در این امر، رئیس جمهوری اسرائیل رهبر حزب یش عتید، یعنی یائیر لاپید را به عنوان مسئول تشکیل کابینه معرفی کرد.

با این حال همچنان بنیامین نتانیاهو، مسئول دولت انتقالی خواهد بود و کشور را اداره خواهد کرد. این در حالیست که آقای نتانیاهو از ماه مه سال ۲۰۲۰ درگیر پرونده‌های فسادی است که در نظام قضائی اسرائیل برای او باز شده است.

با وجود عدم موفقیت نتانیاهو، کار برای رقیب او نیز چندان راحت نخواهد بود. بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند لاپید هم نمی‌تواند حمایت لازم برای تشکیل دولت را در کنست به دست بیاورد. این در حالی‌است که در دو سال گذشته چهار انتخابات در اسرائیل برگزار شده و هنوز هیچ یک از سیاستمداران اسرائیل نتوانسته‌اند با حمایت کنست دولت تشکیل دهند.

ریولین روز چهارشنبه در یک سخنرانی زنده تلویزیونی با اعلام اینکه بر این باور اس لاپید بیشترین شانس را برای تشکیل ائتلاف دارد، افزود: «من با لاپید صحبت کردم و به او گفتم که ماموریتی ۲۸ روزه به او اعطا می‌کنم تا بتواند یک دولت با حمایت دست‌کم ۵۶ نفر از ۱۲۰ عضو پارلمان را تشکیل دهد.»

نفتالی بنت، رهبر حزب یمیناه، از نخستین افرادی بود که به این موضوع واکنش نشان داد. آقای بنت در یک نشست خبری ابراز تمایل کرد که به منظور جلوگیری از برگزاری انتخابات پنجم، در مسیر تشکیل کابینه با لاپید گام بردارد.

در هفته‌های اخیر مذاکراتی میان لاپید و بنت برای تشکیل کابینه ائتلافی شکل گرفته است. این دو سیاستمدار اسرائیلی قصد دارند مقام نخست وزیری را به صورت چرخشی میان یکدیگر تقسیم کنند.

لاپید روزنامه‌نگار و سیاستمداری باسابقه در اسرائیل به شمار می‌رود و پدرش هم زمانی یکی از وزرای کابینه اسرائیل بوده است.

در صورت ناکامی لاپید، برگزاری پنجمین انتخابات تکراری محتمل‌ترین گزینه برای آینده سیاست در اسرائیل خواهد بود.

مطالب مرتبط

درباره‌ی ماهین نیوز

حزب ایران بزرگ معتقد است تا موقعی که کشورهای دیگر را نگرفتیم آنها به توطئه بر علیه ایران ادامه خواهند داد زیرا که مردم آنجا آمادگی قبول جمهوری اسلامی را دارند ولی دولت ها مایل نیستند لذا هر کاری می کنند تا نظر مردم خودشان را برگردانند و این ظلم است که آنها را در مقابل دولتهای زور گو تنها بگذاریم23633 تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

واردات کشور هشت میلیارد دلار کاهش یافته است

مسئولان را مدیون خود کرد

سرویس صحن دکتر قالیباف در نطق پیش از دستور: ملت ایران با حضور خود بیش …