خانه / بین الملل / حجاب در مجلس ملی فرانسه

حجاب در مجلس ملی فرانسه

مجلس ملی فرانسه

مجلس ملی فرانسه   – 

تعدادی از نمایندگان مجلس ملی فرانسه روز پنجشنبه جلسه کمیسیون تحقیق این نهاد را در اعتراض به پوشش حجاب یکی از شاهدان ترک کردند.

مریم پوژتو، نایب رئیس یکی از اصلی ترین اتحادیه های دانشجویان فرانسه با پوشش حجاب در جلسه کمیسیون تحقیق مجلس ملی حضور یافته بود. هدف از حضور او ادای شهادت در برابر اعضای کمیسیون در مورد تاثیر بحران شیوع ویروس کرونا بر روی زندگی کودکان و جوانان بود.

یکی از نمایندگان حزب راستگرای جمهوریخواهان پس از آغاز سخنان مریم پوژتو در تذکری آئین نامه ای پوشش حجاب وی را برخلاف «اصل لائیسیته» در جمهوری و مجلس ملی فرانسه دانست. با این حال ساندرین مورک، رئیس کمیسیون تحقیق این تذکر را وارد ندانست. او تاکید کرد استفاده از نمادهای مذهبی از سوی افرادی که برای ادای شهادت در کمیسیون حاضر می شوند ممنوع نیست.

پس از رد این تذکر آئین نامه ای شماری از نمایندگان حزب جمهوریخواهان به همراه یک نماینده از حزب حاکم «جمهوری به پیش» جلسه کمیسیون را به نشانه اعتراض ترک کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به عنوان یک نماینده زن و فردی فمینیست که به ارزش های جمهوری، لائیسیته و حقوق زنان پایبند است، نمی‌پذیرم که فردی در جلسات مجلس ملی با حجاب حضور پیدا کند. حجاب برای من نمادی از سلطه‌پذیری [در برابر مردان] است.

ان کریستین لانگ
نماینده مجلس ملی فرانسه
AFP Photo
مریم پوژتو، نایب رئیس یکی از اصلی‌ترین اتحادیه‌های دانشجویان فرانسهAFP Photo

ان کریستین لانگ، نماینده مجلس ملی فرانسه از حزب «جمهوری به پیش» در مورد این تصمیم خود گفت: «به عنوان یک نماینده زن و فردی فمینیست که به ارزش‌های جمهوری، لائیسیته و حقوق زنان پایبند است، نمی‌پذیرم که فردی در جلسات مجلس ملی با حجاب حضور پیدا کند. حجاب برای من نمادی از سلطه‌پذیری [در برابر مردان] است.»

این نماینده مجلس ملی فرانسه اکنون پیشنهاد کرده است که استفاده از نمادهای مذهبی در جریان ادای شهادت در جلسات کمیسیون های مجلس ممنوع شود.

سگولن رویال، نامزد پیشین حزب سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز روز جمعه گفت که در صورت حضور در جلسه کمیسیون تحقیق مجلس ملی به نشانه اعتراض به حجاب مریم پوژتو این جلسه را ترک می‌کرد. در مقابل یانیک ژدو، رهبر حزب سبزهای فرانسه با یادآوری عضویت آبه پیر، کشیش کاتولیک در مجلس ملی فرانسه در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ تاکید کرد که جنجال کنونی بر سر حجاب یکی از شاهدان جلسه کمیسیون این مجلس، «نقض کامل اصول لائیسیته» است.

چند سیاستمدار فرانسوی از جمله مارلن شیاپا، عضو هیات دولت فرانسه در سال ۲۰۱۸ از انتخاب مریم پوژتو به عنوان نایب رئیس اتحادیه ملی دانشجویان فرانسه (UNEF) به دلیل حجاب او انتقاد کرده بودند. مارلن شیاپا که اکنون وزیر امور شهروندی است در آن زمان وزیر مشاور در زمینه برابری حقوق زنان و مردان بود.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

Dear people of America

جمهوری اسلامی آمریکا ایجاد باید گردد

تخت روانچی: از امروز، تجارت اسلحه ایران نیازی به موافقت قبلی شورای امنیت ندارد نماینده …