خانه / مذهبی / عربستان غرامت شهدای مسجد الحرام را نمی دهد/ایران ۱۲میلیارد برای حج داده است

عربستان غرامت شهدای مسجد الحرام را نمی دهد/ایران ۱۲میلیارد برای حج داده است

مظلومی در گفتگو با العالم:

برای شرکت در حج امسال آماده هستیم؛ اما عربستان هنوز پاسخی نداده است/ وزارت خارجه پیگیر وصول چک های غرامت شهدای حادثه مسجدالحرام از عربستان است

معاون بین الملل بعثه مقام معظم رهبری تاکید کرد که آخرین اعلام عربستان سعودی در خصوص مراسم حج، به تعلیق درآوردن این مراسم تا اطلاع ثانوی است؛ اما ایران آمادگی خود را برای حج امسال به عربستان اعلام کرد؛ اما آن ها تا این لحظه پاسخی نداده است.

العالم ـ ایران

حجت الاسلام و المسلمین سیدجواد مظلومی در گفتگو با شبکه خبری العالم درباره حج تمتع امسال اظهارداشت: ایران حدود ۶۰۰ کاروان حج دارد. هر یک از کاروانان یک مدیر و یک روحانی دارد. به سبب شیوع ویروس کرونا، آموزش های لازم به حاجیان را به صورت مجازی ارائه دادیم و کلاسهای آموزشی در استانهای مختلف کشور برای حاجیان برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران از لحاظ اجرایی برای مراسم حج امسال آمادگی لازم دارد.

متن مصاحبه با سیدجواد مظلومی در مورد حج امسال و پیامدهای شیوع ویروس کرونا براین مراسم، سلامتی حاجیان و بقیه امور مربوطه به شرح زیر است:

العالم: در حال حاضر و باتوجه به انتشار ویروس کرونا اقدامات مربوط به حج چگونه پیش می رود؟

همه ما می دانیم که حج برمسلمانان یک امر واجب و از مهم ترین مناسک دین اسلام می باشد، اما وظیفه مهمتری داریم و آن حفاظت از جان و سلامت انسان ها که امری واجب تر می باشد و می بایست از آنچه که به زندگی طبیعی انسان ها صدمه وارد می کند، دوری کنیم. پس در خصوص کرونا ما با احتیاط عمل می کنیم.

اما در مورد حج ما می توانیم هر دو واجب را اجرا کنیم؛ یعنی هم مناسک حج برگزار شود و هم سلامت عموم را رعایت کنیم و به همین دلیل باید به اجرای هر دو وظیفه به صورت همزمان اهمیت بدهیم و اگر نتوانستیم باید بگویم که امسال حج برگزار نخواهد شد ولی رسیدن به این مرحله، بررسی های بسیاری را می طلبد؛ در هر صورت باید صبر کنیم تا ببینیم در روزهای آینده چه پیش خواهد آمد.

العالم: نظر حکومت عربستان در این خصوص چیست؟

در این زمینه بین مسلمانان اختلافی وجود ندارد؛ همه ما برامر سلامتی عموم اتفاق نظر داریم. سوال این است که آمادگی برای این مراسم چگونه صورت می گیرد، پس باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشیم ما در ایران بسیاری از اقدامات را انجام دادیم و این امر در بقیه کشورها با تفاوت های جزئی صورت گرفته است؛ زیرا حج امسال به دلیل کرونا بسیار متفاوت است.

العالم: آیا بین شما و حکومت عربستان در زمینه مراسم حج ارتباطی صورت گرفته است؟

آخرین اعلام عربستان سعودی تعطیلی مراسم حج تا زمان مناسب بود. ما وظایف خود را در قبال حاجیان به اتمام رساندیم و به عربستان نیز اعلام کردیم که آمادگی اعزام حاجی را داریم و تقریبا ۶۰۰ کاروان حاجی ایرانی از لحاظ آموزش لازم و مدیریت و راهنمایی، آمادگی کامل را دارند. ما امسال از روش آموزش از راه دور از طریق اینترنت برای حاجیان در بسیاری از استان ها کلاس های آموزشی لازم برگزار کردیم؛ اما حکومت عربستان تا الان پاسخی نداده است.

العالم: به نظر شما آیا لازم نیست در مورد حج نشست هایی به صورت ویدئو کنفرانس با عربستان سعودی و کشورهای اسلامی برگزار کنید؟

مشکل این است که ما نمی دانیم در عربستان چه خبر است؛ اما برای شناخت امکانات و توانایی هر کشور در این زمینه گفت وگو ضروری است و این روزها گفتگوی مجازی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و آمادگی کشورها برای این مساله بسیار مهم است.

العالم: آیا در حال حاضر ویدئو کنفرانس هایی میان ایران و عربستان برگزار می شود؟

نه ما و نه هیچ یک از کشورهای اسلامی چنین نشست هایی را با عربستان برگزار نکردیم؛ اما ما به صورت روزانه با طرف های ذیربط در عربستان در تماس هستیم. اما آنها هنوز تصمیم نهایی را به ما اعلام نکردند.

العالم: آیا فکر می کنید که ضرورتی برای همکاری و یا هماهنگی در انجام فریضه حج میان کشورهای اسلامی و عربستان وجود دارد و آیا این مساله را مطرح کردید؟

از سالها پیش ما به همین شیوه عمل می کردیم. ما با عربستان و دیگر کشورها برای هماهنگی در خصوص ارسال کاروان حجاج و هتل ها و دیگر مسائل و وظایف تمام طرف ها ارتباط برقرار می کنیم.

العالم: آیا کشورهای دیگری نیز در این خصوص با عربستان در حال تماس هستند؟

بله. این مساله فقط مختص ما نیست بلکه تمام کشورهای اسلامی به جزییات حج اهمیت می دهند و همگان اینک در انتظار خبر از جانب عربستان هستند تا بدانند در صورت رفتن به حج باید چگونه عمل کرد.

العالم: آیا ابعاد فاجعه منی بعد از گذشت ۵ سال مشخص شد؟

در این خصوص دست به تحقیقات گسترده ای زدیم و از عربستان خواستیم تا کمیته حقیقت یاب بر پایه های منطقی تشکیل شود. این مساله بسیار مهم است و می بایست برای هماهنگی و پیشبرد امور، توافقی میان عربستان و دیگر کشورهای اسلامی که فرزندان خود را در منی از دست دادند، صورت بگیرد .

العالم: آیا عربستان با تشکیل این کمیته موافقت کرد؟ و به کجا رسید؟

نه. ما از آنها درخواست کردیم اما آنها گفتند که این مساله در دست بررسی است و اینک تقریبا ۵ سال از این مساله گذشته است و این مدت بسیار طولانی است.

در این گونه حوادث باید آماده سازی کامل وجود داشته باشد؛ اما در آن سال در منی چنین آمادگی وجود نداشت. و تعداد بسیار زیاد بود. درباره شهدای سقوط جرثقیل نیز عربستان چک داد و ما این چک ها را به خانواده های متضرر تحویل دادیم اما آنها هنوز پولی دریافت نکردند و مساله اینک در دست وزارت خارجه است.

فاجعه منی و آنچه که بر مسلمانان رخ داد و حوادث پس از آن، به هیچ وجه مناسب نبود و ایران درصدد است تا در آینده اطلاعات جامع و مبتنی بر مطالعات متعدد در خصوص این حادثه ارائه دهد.

ایران از عربستان خواست تا کمیته ای برای تحقیق در حادثه منی بر پایه و اصول منطقی تشکیل دهد؛ پاسخ عربستان اما این بود که این مساله تحت بررسی است. اینک ۵ سال از این مساله گذشته است که مدت زمان زیادی است.

درباره پرداخت غرامت به خانواده های شهدای ایرانی در حادثه سقوط جرثقیل در داخل حرم مکی، ایران چک هایی برای جبران خسارت متضرران از عربستان دریافت کرد، اینک مساله در دست وزارت خارجه است تا شیوه ای برای وصول چک بیابد.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

استاد مهدی محقق

بزگداشت و نمو داشت استاد مهدی محقق