خانه / بین الملل / خواستار بازپس گیری‌ همه دارایی خود در کره جنوبی هستیم

خواستار بازپس گیری‌ همه دارایی خود در کره جنوبی هستیم

موسوی: دنیا صدای مظلومیت مردم آمریکا را شنیده است/ خواستار بازپس گیری‌ همه دارایی خود در کره جنوبی هستیم

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای نشست خبری خود پیامی خطاب به مردم، دولت و پلیس آمریکا قرائت کرد.

العالم – ایران / سیاسی

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی در ابتدای این نشست یاد و خاطره امام راحل را گرامی داشت و بر روح پرفتوح ایشان درود فرستاد و سالروز قیام ۱۵ خرداد را گرامی داشت و افزود: ۱۵ خرداد سرمنشا انقلاب اسلامی بوده و تضمین کننده استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی در ایران است.

موسوی با اشاره به آغاز به کار مجلس شورای اسلامی به منتخبان مجلس یازدهم تبریک گفت و از زحمات مجلس دهمی‌ها قدردانی کرد و افزود: زحمات و تلاش‌های آنها در دیپلماسی پارلمانی مشهود بوده است و عرض خسته نباشید و خداقوت به رئیس و نمایندگان سابق مجلس دارم.

*اتفاقاتی که در حوزه کنسولی رخ داد

این دیپلمات ارشد کشورمان به تشریح اقدامات صورت گرفته در عرصه سیاست خارجی پرداخت و گفت: دو اتفاق در حوزه کنسولی رخ داد که با تلاش‌های دستگاه دیپلماسی بوده است. یکی بخشنامه عدم محرومیت از خدمات کنسولی بود که قدم بزرگی در راستای تکریم ایرانیان است. ایران به اتباع خود در همه جای دنیا فارغ از هر عقیده، سلیقه و گرایشی دید مثبت داشته و برای خدمت برای آنها آمادگی دارد.

وی عنوان کرد: این گام که توسط وزارت خارجه و قوه قضاییه برداشته شده، نویدبخش این سیاست جدید است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین اضافه کرد: بحث اجرایی شدن قانون تابعیت از طریق مادر هم نهایی شد که دغدغه و مطالبه مهمی بود که باید انجام می‌شد که به ثمر نشست و امیدواریم بانوان ایرانی هر جای دنیا که هستند خوب و خوش و سلامت باشند و فرزندان آنها هم از این به بعد تابع جمهوری اسلامی ایران و وطن مادری خود قرار بگیرند.

*سفر بهاروند به کابل

موسوی به سفر محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه ایران به کابل اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت روابط همسایگی و سوءتفاهم ایجاد شده جا داشت هیأتی به کشور دوست و برادر افغانستان اعزام کنیم و اگر سوءتفاهمی بوده است همان جا حل شود. هیأت با مقامات ارشد سیاسی و غیرسیاسی افغانستان دیدار داشت و نقطه نظرات آنها را شنید و به توافقاتی دست یافتند و قرار شد اگر مدرک و سوءتفاهمی هست، بفرستند و ایران بررسی و حتما پاسخ می‌دهد.

وی گفت: آنچه مسلم است و به مقامات افغانستان اعلام شده است اینکه این اتفاق ضمن اینکه ناگوار بوده در خاک ایران رخ نداده و نیروهای ایرانی دخالتی در این خصوص نداشته‌اند.

*پیام موسوی به مردم،‌ دولت و پلیس آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه همچنین پیامی به مردم آمریکا به زبان انگلیسی قرائت کرد و گفت: دنیا صدای مظلومیت شما را شنیده و کنار شما ایستاده است. رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می‌‌کند.

وی افزود: از صحنه‌های خشونت باری که این روزها پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی محابا و با حداکثر خشونت مردمی را که به صورت مسالمت آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند سرکوب می‌کند، بسیار متاسفیم.

سخنگوی وزارت خارجه خطاب به دولت و پلیس آمریکا نیز گفت: خشونت‌ها علیه مردم خود را متوقف کنید و بگذارید آنها نفس بکشند.

* ایران از منافع خودش حتی در دوردست‌ها دفاع می‌کند

موسوی درباره پیام حضور نفتکش‌های ایرانی در ونزوئلا علیرغم تحریم ایران عنوان کرد: آنچه از دید ایران اتفاق افتاده، یک تجارت مشروع و ساده بین‌المللی بوده که حق ایران و ونزوئلاست که از این حق برای آزادی تجارت برخوردار باشند.

وی گفت: آمریکایی‌ها از آنجایی که به قلدری و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی عادت کردند، این را برنتابیدند و این مسئله برای ایران و ونزوئلا اهمیت نداشت. چون ایران تحت هیچ تحریمی نیست و آنچه آمریکا انجام می‌دهد، تحریم غیرقانونی و یکجانبه است که دولت‌های دیگر موظف به اجرای آن نیستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما یک تجارت قانونی و مشروع بین ۲ کشور انجام دادیم و این تجارت نشان داد ایران حق طبیعی خود می‌داند که از منافع خودش حتی در دوردست‌ها دفاع کند و این را با شدت و قدرت ادامه خواهد داد.

* الان نمی‌شود راجع به سوگیری و جهت گیری مجلس قضاوت کرد

وی در پاسخ به سؤالی درباره روابط وزارت خارجه و مجلس جدید و اظهارات قالیباف رئیس مجلس یازدهم درباره خسران بودن مذاکره نیز گفت: روابط ما با مجلس در چارچوب روابط بین قوا در جمهوری اسلامی ایران تعریف می‌شود. قوای سه گانه در جمهوری اسلامی ایران مستقل هستند و در عین استقلال از تعامل بالایی برخوردارند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آنچه برای وزارت خارجه و دولت مهم است، هم افزایی و همکاری همه قوا و نهادها برای پیشبرد منافع و امنیت ملی کشور است. قوه مقننه و مجلس وظایفی برعهده دارد و تکالیفی هم برعهده آنهاست که در چارچوب قانون اساسی، قطعا دولت و وزارت خارجه به آن تکالیف عمل خواهند کرد.

موسوی گفت: نقطه نظرات مجلس را به عنوان نمایندگان مردم حتما می‌شنویم و هر جا تبدیل به قانون شده باشد،‌ حتما به عنوان وظیفه اجرا می‌کنیم. آنچه درباره روابط خارجی گفته می‌شود، سیاست‌های کلی نظام است که در جاهای مختلف بررسی و تدوین می‌شود که اگر به تایید نهادهایی مثل شورای عالی امنیت ملی و در نهایت مقام معظم رهبری برسد، آن سیاست‌ها اجرا می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: الان نمی‌شود راجع به سوگیری و جهت گیری مجلس قضاوت کرد. ما تابع قانون و مقررات هستیم و امیدواریم با همکاری همدیگر این همکاری و تعامل در راستای پیشبرد اهداف و منافع ملی کشور ادامه یابد.

* در حال ارزیابی آثار فنی اقدام جدید آمریکا هستیم

وی درباره عدم تمدید معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای بین‌المللی با ایران از سوی آمریکا گفت: تحریم‌های آمریکا علیه برنامه‌ هسته‌ای ما بودند و معافیت‌هایی که برای برخی کشورها داده بودند به ما ارتباطی نداشت و به کشورهایی که با ما همکاری می‌کردند، ارتباط داشت.

وی ادامه داد: برنامه هسته‌ای ما به طور کامل و با قوت ادامه یافته است و خللی احساس نمی‌کنیم، ولی در حال ارزیابی آثار فنی این موضوع هستیم که اگر اثری بر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بگذارد، طبیعتا با واکنش جدی‌تر ما مواجه خواهد شد. این تحریم‌ها علیه کشورهایی است که این همکاری را با ما داشتند انتظار داریم آن کشورها نسبت به قلدری جدید آمریکا واکنش لازم و مقتضی داشته باشند.

* کافر همه را به کیش خود پندارد/ آمریکا در اداره کشور و اقتصاد و کنترل کرونا شکست خورده

موسوی درباره ادعای مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر دخالت ایران، روسیه و چین در ناآرامی‌های اخیر آمریکا گفت: کافر همه را به کیش خود پندارد،‌ اینجا مصداق دارد.

وی افزود: آن کشوری که علیه منافع سایر کشورها و در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند و ابایی از بیان آن ندارد، دولت ایالات متحده آمریکاست و اینگونه فرافکنی‌ها از شخصی چون آقای ترامپ بعید نیست و ایشان در اداره کشور و اقتصاد آمریکا شکست خورده است. او در کنترل بیماری کرونا شکست خورده و همینطور دولتی را به جا گذاشته که به شدت اهل تبعیض نژادی است و اتفاقاتی که در شهرهای مختلف آمریکا رخ داده، نتیجه سال‌ها سرکوب و خفه کردن صداهای مردم است که الان از خفه کردن صداها به خفه کردن اتباع آمریکایی تبدیل شده است و طبیعی است جان این مردم به لب بیاید و اعتراض کنند.

موسوی افزود: آقای ترامپ در این موارد چاره‌ای ندارد که به فرافکنی رو بیاورد و ایران و سایر کشورهای مستقلی که از دیدگاه ایشان با آنها زاویه دارند را متهم می‌کند. ما هرگونه دخالت در امور داخلی آمریکا را رد و محکوم می‌کنیم ولی نمی‌توانیم از اتفاقاتی که در آمریکا رخ می‌دهد، ابراز نگرانی و تأسف نکنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: صحنه‌های خشونت آمیز و وحشیانه‌ای که ما و دنیا در حال دیدن آن هستیم که آمریکایی که مدعی بوده و علیه کشورهای دیگر برخی مسائل را به رخ می‌کشیده الان وحشیانه‌ترین سرکوب‌ها را علیه مردم خود به ویژه رنگین پوستان صورت می‌گیرد که به شدت مایه تاسف ما ناراحتی همه ماست.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز پایگاه خبری ماهین نیوز به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری تحلیلی خبری اطلاع رسانیسیاسی فرهنگی اقتصادی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 09120836492 همراه , ,telgram watsapp face booke soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516,28

حتما ببینید

کشتار مردم آمریکا توسط پلیس

ارتش آمریکا باید مقابل وحشی گری پلیس بایستد.

ارتش آمریکا باید مقابل وحشی گری پلیس بایستد. ارتش آمریکا باید مقابل وحشی گری پلیس …