خانه / اجتماعی / حدود ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی داریم

حدود ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی داریم

جلسه کمیته اقتصادی ستاد مدیریت پیامد‌های بیماری کرونا

رئیس جمهور از خالی بودن ۲۰ هزار تخت بیمارستانی برای مقابله با بیماری کرونا، خبر داد.به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ آقای روحانی در جلسه کمیته اقتصادی ستاد مدیریت پیامد‌های بیماری کرونا، با اشاره به اینکه ده‌ها هزار تخت بیمارستانی برای دوره نقاهت آماده شده است، گفت: تقریبا از این تخت‌ها استفاده نشده است و این تخت‌ها برای شرایط بسیار بدبینانه پیش بینی شده بود.
رئیس جمهور افزود: ما چهار هزار تخت بیمارستانی نیرو‌های مسلح آماده کرده ایم که از این چهار هزار تخت هم تاکنون استفاده نشده است.
آقای روحانی گفت: تمام تخت‌های بیمارستانی کشور را آماده کرده ایم که از این تخت‌ها هم حدود ۱۳ هزار تخت تاکنون استفاده نشده است.
Play Videoکد ویدیودانلودفیلم اصلیرئیس جمهور افزود: بنابراین ما یک رقم و عدد بسیار بالایی از تخت‌های بیمارستانی و تخت‌های نقاهتگاهی امروز در اختیار داریم که استفاده نکردیم، من تشکر می‌کنم از یک برنامه ریزی بسیار خوبی که در این کشور انجام گرفته است.
آقای روحانی گفت: فکر نمی‌کنم هیچ کشوری شرایط کشور ایران را برای مقابله با بیماری کرونا داشته باشد که درحال حاضر در سخت‌ترین شرایطی که همه کشور‌های دنیا با آن مواجه هستند ما حدود ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی را در اختیار داریم.
رئیس جمهور افزود: پزشکان و پرستاران ما هم که روز‌های اولیه روند کار برای آن‌ها بسیار خسته کننده بود، با آماده کردن ۱۰ هزار پرستار جدید این مسئله را هم حل کردیم، امروز شرایط به گونه‌ای است که می‌توانند پرستاران ما طبق معمول در بیمارستان‌ها فعالیت خودشان را ادامه بدهند.
آقای روحانی همچنین گفت: کار پزشکان و پرستاران بسیار ارزشمند، فوق العاده و مجاهدانه و فداکارانه است و از همه آن‌ها تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم.

 اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کار‌های آسیب دیده 
رئیس جمهور از اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به صاحبان کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا خبرداد.
آقای روحانی در جلسه کمیته اقتصادی ستاد مدیریت پیامد‌های بیماری کرونا، افزود: در جلسه امروز مقرر شد به بنگاه‌های آسیب دیده از این بیماری مشروط به اینکه کارگرانشان را اخراج نکرده باشند و اخراج نکنند، تسهیلات ارزان قیمت ارائه کنیم.
رئیس جمهور گفت: مقرر شد وزارتخانه‌های صمت و رفاه و نیز بخش اقتصادی دولت برای این کار برنامه ریزی و جدولی را ترسیم و مشخص کنند و در مجموع رقم ۷۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت این تسهیلات مدنظر داریم که بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها آن را تامین می‌کنند و در این باره اقدام خواهند کرد.
آقای روحانی افزود: این رقم تسهیلات با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد در اختیار بنگاه‌های خدماتی و تولیدی قرار داده می‌شود و مهلت بازپرداخت آن دوساله است.
رئیس جمهور گفت: همچنین در مواردی لازم بوده است که از صندوق بیمه بیکاری استفاده کنیم و در مواردی هم ممکن است استفاده از این صندوق را پیش رو داشته باشیم که رقمی حدود ۵ هزار میلیارد تومان را مدنظر داریم تا با استفاده از اعتبارات این صندوق بتوانیم بیمه بیکاری را برای دوره‌ای سه ماهه پرداخت کنیم که البته امیدواریم تا پایان اردیبهشت در شرایط کنونی عبور کنیم و شرایط عادی شود.
آقای روحانی افزود: اعتباری هم برای حمایت از بخش بهداشت و درمان نیاز داریم که این رقم را وزارت بهداشت اعلام و سازمان برنامه و بودجه به آن رسیدگی کرده است.
رئیس جمهور گفت: مجموعه رقمی که وزارت بهداشت و درمان و صندوق بیمه بیکاری نیاز دارد یک میلیارد دلار است که برای تامین آن امروز نامه‌ای را خواهیم نوشت و امیدواریم مقام معظم رهبری موافقت کنند که این رقم از صندوق توسعه ملی برای رفع معضلات و پیچیدگی‌های بیماری کرونا به ویژه برای رفع نیاز حوزه بهداشت و درمان به ویژه برای تجهیز بیمارستان‌ها تامین شود.
Play Videoکد ویدیودانلودفیلم اصلیآقای روحانی همچنین از تصمیم گیری برای اعمال مقررات سخت‌تر از امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا خبرداد و افزود: یکی از این مقررات مربوط به فاصله گذاری اجتماعی است تا بتوانیم تا حدود ۲۰ فروردین این مقررات را اجرا و اطمینان بیشتری برای شکستن زنجیره کرونا در کشورمان کسب کنیم. 
رئیس جمهور گفت: علاوه بر آنچه در زمینه فعالیت‌های بهداشتی و درمانی انجام دادیم لازم بود در زمینه اقتصادی هم برای معیشت و زندگی مردم و نیز برای حمایت از کسب و کار‌های آسیب دیده آنان فکری کنیم به نحوی که هیچ یک فدای دیگری نشود یعنی در زمینه بهداشت و درمان وظایفمان را صددرصد انجام می‌دهیم و در بخش اقتصادی نیز در حد توان انجام وظیفه خواهیم کرد تا سختی‌ها برای مردم در حد ممکن سهل‌تر شود.
آقای روحانی افزود: تصمیماتی که در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا اتخاذ کردیم علاوه بر تصمیمات جلسه اقتصادی قبلی است که مقرر شد تسهیلاتی در اختیار چهار میلیون نفر قرار داده شود و نیز بسته‌ای معیشتی برای سه میلیون نفر درنظر گرفتیم.
رئیس جمهور گفت: در چارچوب این مصوبات بود که نخستین اقدام در هفته پایانی اسفند انجام شد و در ادامه نیز استمرار می‌یابد برای اجرای این اقداماتی اعتباری حدود ۶ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم.
آقای روحانی در ادامه با بیان اینکه به هموطنان اطمینان می‌دهم هیچ نگرانی در خصوص تامین منابع مورد نیاز بخش‌های اقتصادی وجود ندارد، گفت: تمام تلاش دولت برای تامین منابع مورد نیاز برای تامین سلامت مردم در کنار توجه به چرخش اقتصاد و تولید است و هم اکنون تولید وضعیت مناسبی دارد.
رئیس جمهور از وجود ذخایر کافی کالا‌های اساسی در انبار‌ها خبر داد و افزود: با وجود فشار‌های تحریم، تمامی اقلام مورد نیاز مردم در فروشگاه‌ها موجود است و این وضعیت از بسیاری از کشور‌ها که نه تنها با تحریم مواجه نیستند بلکه از منابع مالی فراوانی برخودار هستند، بهتر است.
آقای روحانی شرایط موجود کشور در شرایط تحریم را مایه افتخار دانست و ابراز امیدواری کرد: به لطف خدا و همراهی مردم هرچه سریعتر از این بلیه عبور خواهیم کرد.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 09120836492 همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

موسسه خیریه بوتراب

این موسسه خیریه حمایت از7500یتیم را در سراسر ایران تحت پوشش قرار می دهد حامی …