خانه / فرهنگی / نقد فیلم روزی روزگاری آمریکا،

نقد فیلم روزی روزگاری آمریکا،

یک منتقد سینما: خیانت، جنایت و آدم کشی موضوع اصلی فیلم روزی روزگاری آمریکا است

محمد تقی فهیم در نقد فیلم روزی روزگاری آمریکا، گفت: خیانت، جنایت و آدم کشی موضوع اصلی فیلم است و کارگردان نه بهطور علمی بلکه در قالب فیلم سعی دارد به مخاطب بگوید که یهودیان به طور ذاتی و ژنتیکی قاتل هستند. این فیلم اقتباسی از اثری به نام آدم کش ها؛ است.
به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ محمد تقی فهیم منتقد سینما با حضور در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نقد و بررسی فیلم سینمایی «روزی روزگاری آمریکا» پرداخت و دلایل موفقیت این فیلم را تشریح کرد.
وی ابتدا به خلاصه ای از فیلم اشاره کرد و گفت: چند کودک در محلهٔ یهودی‌ها شبکه‌ای گنگستری مخصوص خود می‌سازند و کم‌کم فعالیت خود را گسترده می‌کنند، تا اینکه شبکه‌های بزرگ‌تر اقدام به نابودی آنها می‌کنند و دیوید آرونسون به زندان می‌افتد. این فیلم، مدت زمان طولانی (حدود سه ساعت و ۴۵ دقیقه) از فیلمنامه محکم و روایتهای زنجیر شده منسجم و گیرا بهره می‌برد و مخاطب را تا ثانیه آخر فیلم بر جای می‌نشاند.
وی افزود: این فیلم متکی به آورده‌ی مخاطب است یعنی اگر یک تماشاگر آگاه به تاریخ آمریکا، ایتالیا و اتفاقات دهه ۲۰ و ۳۰ و ۶۰ باشد دیدن فیلم روزی روزگاری آمریکا برایش جذاب و دیدنی خواهد بود.به خصوص وقایع انتهای فیلم را اگر تماشاگر نداند کارکترهای فیلم و داستان از چه قرار است نمی تواند با فیلم ارتباط برقرار کند و داستان را تا آخر دنبال کند. مخاطب اگر تاریخ کشور آمریکا را مطالعه کرده باشد میداند که آن زمان، دوران بحران اتقصادی کشور آمریکا و مهاجرت عده ای به این کشور است . در این فیلم کارگردان به سه دهه در تاریخ آمریکا که دوران ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی است می پردازد، دورانی که دولت آمریکا مجازات های بسیار سنگینی را برای کسانیکه مرتکب جرم شرب خمرمی شدند در نظر گرفته بود.در فیلم یک باند خلافکار در یک محله یهودی نشین نشان داده شده است و بر خلاف فیلم های دیگر به طور مشخص کارگردان به یهودیت پرداخته است.یعنی در دوران یهودیت فیلم را وارد یک درام می کند که موضوع فلسطین، کشتار مردم مسلمان و چگونگی شکل گیری دولت اشغالگر قدس را مطرح می کند.
این منتقد سینما اظهارداشت: در این فیلم نشان داده شده است که یهودیان به طور ذاتی و ژنتیکی قاتل هستند. کودکانی که در محله یهودی نشین فیلم ساکن هستند بعدها تبدیل به گانگسترهایی می شوند که رشد پیدا می کنند. فیلم در سه برهه مختلف زمانی، سال‌های کودکی شخصیت اول فیلم (۱۹۲۲)، دوران جوانی (۱۹۳۳–۱۹۳۲) و دوران کهولت (۱۹۶۸به بعد) روایت می‌شود که دوربین از حال به گذشته رفت و برگشتی دارد. موضوع اصلی فیلم روزی روزگاری آمریکا بحث خیانت، جنایت و آدم کشی است فیلم اقتباسی است از اثری به نام آدم کش ها؛ اقتباس یکی از ویژگی مهم فیلم های سینمایی دنیا است و هر کشوری که از ادبیات مختص خود اقتباس کند سینمای بسیار قدرتمندی دارد.این فیلم پشتوانه ادبیات دارد بنابراین این فیلم حاصل یک اقتباس از یک رمان بسیار پر فروش است. این رمان در کشور ایران که به فارسی ترجمه شده و خوانندگان بسیاری دارد.
فیلم سینمایی «روزی روزگاری آمریکا»، به کارگردانی سرجو لئونه، با حضور محمد تقی فهیم، منتقد سینما در تالار هویزه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پس از اکران نقد و بررسی شد.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

حرکت کاروان خودرویی «جاماندگان اربعین» در شرق تهران

درد دل همسر اول شجریان

. نامه قابل تامل #همسر اول محمدرضا #شجریان . سرطان چه بیماری وحشتناکی … . …