خانه / دسته‌بندی نشده / آمریکا اعمال تعرفه بر واردات 7.5 میلیارد دلار کالا از اروپا را کلید زد

آمریکا اعمال تعرفه بر واردات 7.5 میلیارد دلار کالا از اروپا را کلید زد

با چراغ سبز سازمان تجارت جهانی دولت ترامپ رسما اعمال تعرفه بر واردات 7 و نیم میلیارد دلار از اتحادیه اروپا را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، دولت آمریکا اعمال تعرفه‌های تنبیهی به دلیل حمایت اتحادیه اروپا از شرکت هواپیماسازی ایرباس را با چراغ سبز سازمان تجارت جهانی رسما آغاز کرد.
اقدام تنبیهی آمریکا شامل اعمال تعرفه 10 درصدی بر واردات هواپیماهای ایرباس و تعرفه 25 درصدی بر واردات برخی محصولات کشاورزی از جمله پنیر ایتالیاست.
برونو لمایر وزیر اقتصاد فرانسه ساعاتی پیش از آغاز اعمال این تعرفه‌ها نسبت به این اقدام آمریکا به شدت انتقاد کرد و گفت ما به عنوان کشورهای اروپایی طی چند ماه آینده تحریم‌های مشابهی را علیه آمریکا اتخاذ خواهیم کرد که این تحریم‌ها ممکن است  از تحریم‌های آمریکا شدیدتر باشد و در قالب سازمان تجارت جهانی انجام خواهند شد و در تلافی اقدامات آمریکا اجرایی می‌شوند.
لمایر همچنین خواستار حل این مناقشه از طریق مذاکره شد و اعلام کرد: در شرایطی که اقتصاد جهانی شاهد کاهش رشد است وظیفه ما این است که تمام تلاشمان را بکنیم تا از چنین مناقشاتی جلوگیری کنیم.
گروه‌های تجاری در اروپا شامل تولید کنندگان ابزارآلات در آلمان و برخی شرکت‌های اسکاتلندی نسبت به این اقدام آمریکا به شدت انتقاد کرده و خواستار حذف تعرفه‌ها علیه واردات کالاهای اروپایی در آمریکا شده‌اند.
سازمان تجارت جهانی روز دوشنبه هفته گذشته رسما به آمریکا اجازه داد تا به دلیل تخصیص یارانه توسط کشورهای اروپایی به شرکت هواپیماسازی ایرباس، بر واردات 7 و نیم میلیارد دلار کالا از اتحادیه اروپا به این کشور تعرفه اعمال کند.
سازمان تجارت جهانی در دعوی قضایی بین اتحادیه اروپا و آمریکا حکم داد که اتحادیه اروپا با تخصیصی یارانه بر نقض قوانین سازمان تجارت جهانی به سبقت گرفتن ایرباس از بوئینگ کمک کرده است.
این مناقشه از سال 2004 بین دو طرف در سازمان تجارت جهانی در جریان است. 
البته اتحادیه اروپا نیز شکایت  مشابهی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده که انتظار می‌رود تا سال 2020 به نتیجه برسد.

درباره‌ی آزاده حسینی

پایگاه خبری تحلیلی ماهین نیوز www.maahinnews.ir sahmahini@yahoo.com سیاسی اقتصادی فرهنگی تحلیلی خبری به زبان فارسی انگلیسی عربی آذری دارای مجوز شماره 92/26237 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول سید احمد حسینی ماهینی آدرس تهران فرحزاد خیابان امامزاده داوود پلاک 169

حتما ببینید

مینا سپهرار خبرنگار ماهین نیوز

قالیباف؛ گزینه نهایی

قالیباف؛ گزینه نهایی فراکسیون اکثریت برای ریاست مجلس محمدباقر قالیباف گزینه نهایی فراکسیون مردمی نیروهای …