خانه / بین الملل / سازمان ملل اسلامی / سازمان ملل متحد اسلامی در حال شکل گیری

سازمان ملل متحد اسلامی در حال شکل گیری

به گزارش خبرنگار ماهین نیوز  نخستین اجلاسیه مجمع جهانی مستضعفین با محوریت فلسطین و تطبیع برگزار شد.

 این اجلاسیه در پادگان ولیعصر میدان سپاه صبح سه شنبه  مورخه ۱۳۹۹/۰۹/۰۴برگزار شد. در این اجلاس سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، دکتر الهیان نماینده جامعه زنان، ناصر ابوطریق نماینده جهاد اسلامی، دکتر فواد ایزدی به نمایندگی از اساتید دانشگاه به سخنرانی پیرامون فلسطین و مسئله عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عرب منطقه پرداختند.

دکتر سید محمد حسینی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در آغاز سخنرانی خود گفت: بنده بحث فلسطین و عادی سازی روابط را مطرح میکنم و فهرستی از مباحث اینجا برمیشمارم. موضوع عادی سازی روابط  بحرین و امارات با اسرائیل بحث روز است که یک تفرقه ای در جهان اسلام ایجاد کرده است و مسئله فلسطین مسئله اول جهان اسلام در سالیان طولانی بوده است از زمانی که این رژیم غاصب شکل گرفته است در منطقه ی فلسطین در سال ۱۹۴۸ به بعد همواره دغدغه مسلمانان جهان بحث آزادی فلسطین بوده است و اینکه حقی که از این ملت زایل شده است بازپس داده شود.

وی  ادامه داد: درباره اینکه اصلا این واژه توافق صلح یا توافق عادی سازی واژه ی درستی است یا خیر باید در ابتدای بحث مطرح شود. و بعضی اطلاع کافی ندارند و معتقدند اصلا جنگی بین امارات و بحرین و رژیم صهیونیستی نبوده است. اینها ۲ کشور همسایه هستند و اینها جنگی نداشتند که بخواهند صلح کنند. و یا اینکه بحث عادی سازی یک مسئله ی جدیدی نیست و این کشورها ده ها سال روابط پنهان داشته اند و الان آشکار شده است و رسمی سازی شده است. و ماهیت این رژیم های وابسته آشکار شده است.

وی افزود: من به برخی از بازیگرانی که در این مسئله دخیل هستند اجمالا اشاره ای خواهم کرد. و اندیشمندانی که در این جلسه حضور دارند خود به این موضوعات واقف هستند و در اینجا بنده فقط اشاره ای به این مسائل خواهم کرد.

حسینی گفت: اولین شخصی که در بحث عادی سازی روابط دخیل بوده است دونالد ترامپ است و تلاش بسیاری در جهت موفق جلوه دادن خود در بحث سیاست خارجی انجام داد برای مثال کره شمالی که سعی در توافقاتی داشتند که راه به جایی نبردند و با جمهوری اسلامی ایران با ایجاد واسطه هایی مانند نخست وزیر سابق ژاپن شینزو آبه سعی در ایجاد مذاکرات و گفت و گویی بودند تا ایران از مواضع خود و اهداف خود که یکی از آنها دفاع از جبهه مقاوت است عقب نشینی کند که موفق نشدند. تهدیدات گسترده ای به هر طریقی را انجام دادند از جمله ترور شهید سلیمانی به وسیله پهپاد که ایران از مواضع خود عقب نشینی کند که برگه برنده ای برای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری باشد که موفق نبودند.

وی گفت: ترامپ این خیالات را در سر داشت که با خدماتی که انجام میدهد توسط لابی های صهیونیستی و مسیحیان افراطی حمایت گسترده ای خواهد شد و انتخابات ۲۰۲۰ را اذان خود خواهد کرد. و این مسئله را به عنوان یک دستاورد بزرگ قلمداد میکردند و اینکه این امر تحقق معامله قرن این چشم انداز را تصور میکردند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: از جمله خدمات دیگر ترامپ برای صهیونیست ها میتوان به بحث الحاق ارتفاعات جولان به رژیم صهیونیستی میتوان اشاره کرد و یا انتقال سفارتخانه خود به بیت المقدس میتوان اشاره کرد و اقداماتی این چنینی که کم نیست و همچنین اجبار سایر کشورها به همراهی با خود و در نهایت یک نظم جدیدی را در منطقه سامان دهد و جبهه ضد مقاومت را تقویت کند و چه بسا با این اقدامات که حکام عرب را با خود همراه می‌کنند  و یک ائتلافی را علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنند که در این راستا باید به صحبت های وزیر خارجه آمریکا پمپئو اشاره کنیم که این ائتلاف یک ائتلاف ضد جمهوری اسلامی است. و اینگونه هداف خود را در منطقه دنبال کنند و راه به جایی نبردند و دستاوردی نداشتند .

 وی گفت: بازیگر دوم در این ماجرا نتانیاهو است که به شدت به دنبال این توافق بوده است و برای خود حل این معضل ۷۰ ساله را یک دستاورد بزرگ میداند، دائما ما به دنبال پذیرش این مشروعیت توسط کشورهای منطقه بوده ایم که حدااقل خود نتانیاهو ۲۵ سال برای این موضوع تلاش کرده است و با آن بحران داخلی که با آن مواجه بوده است از جمله میتوان به ضعف مدیریتی وی در بحث کرونا، پرونده فساد و غیره اشاره کرد که سبب ایجاد مخالفانی شده بود و این دستاورد را برای خود یک پیروزی قلمداد میکند که میتواند قرارداد توریستی و تجاری و ورزشی و غیره ایجاد کند و از این کشورها به عنوان یک پایگاه علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده بنماید.همکاری اطلاعاتی و امنیتی را در منطقه سامان دهد و اینها اهدافی بود که این رژیم دنبال میکرد. البته جمهوری اسلامی ایران در زمان مناسبی نسبت به کشورهای منطقه در زمینه همکاری نظامی با اسرائیل هشدار داد. و شاید از اهداف دیگر رژیم صهیونیستی دسترسی به منابع نفت و گاز در این کشورها است که بتواند با اعمال فشار خود علیه فلسطینیان ادامه دهند. و پشتیبانان مقاوم مردم فلسطین را کم کنند. بعد از مصر و اردن که حدود ۱۹۸۰ که رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناختند این اتفاقی که اخیرا رخ داد و بحرین و امارات به عنوان سومین و چهارمین کشور اسلامی و عربی شدند که اسرائیل را به رسمیت شناختند.البته قراردادی که انورسادات تحت عنوان کمپ دیوید بست و فکر میکرد که میتواند برای مردم مصر مفید باشد اما در در واقع جز خفت و خواری نتیجه ای نداشت. اما در بین کشورهای عربی نقش عربستان و شخص بن سلمان بسیار پر رنگ است. اگرچه هنوز در سایه است و ظاهر نشده است. و به صورت رسمی اعلام نشده است.

وی ادامه داد: همه ی جامعه بین المللی میدانند که بحرین کشور مطرحی نیست و تماما زیر سیطره عربستان اعمال خود پیش میبرد و هیچ پایگاه مردمی ندارد. اما امارات یک کشور بسیار ثروتمند عربی است که اینگونه فکر میکند به واسطه ی ثروت خود خواهد توانست تاثیراتی را در منطقه بگذارد اما این کشور از جهت جمعیت و جغرافیا و غیره اهمیت خاصی ندارد اما به دلیل اینکه صاحب ثروت فراوانی است سعی میکند جایگاه خود را ارتقا بخشد.

زهره الهیان نماینده تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم در این نشست اظهار کرد: آنقدر نقض حقوق بشر از سوی رژیم صهیونیستی زیاد است که باید یک پرونده در این رابطه در دادگاه های بین المللی برای این رژیم غاصب باید ایجاد شود و حتی این نقض ها به اندازه ای شده است که سازمان های بین الملل هم نسبت به آن موضع می‌گیرند و محکوم می‌کنند.

وی ادامه داد: خداوند متعال را شاکریم که در مقطعی از تاریخ پر از فراز و نشیب فلسطین و منطقه شامات زندگی می کنیم که عنایت الهی از طریق انقلاب اسلامی، اسلام ناب محمدی (ص) را احیا کرد، بیداری اسلامی و محور مقاومت شکل گرفت و در آینده نزدیک بر اساس وعده الهی شاهد تحولاتی در سرزمین وحی و بیت المقدس خواهیم بود.

نماینده تهران در مجلس گفت: نقش آفرینی فلسطین در نقشه راه شکل گیری تاریخ و همه مقاطع آن دلیل مهمی بر اهمیت ژئوپلتیکی و نواستراتژیکی این سرزمین در تمدن سازی و ملت سازی است و اینکه صهیونیست ها علی رغم اشغال فلسطین و ارتکاب آن همه جنایت و توطئه در طول هفت دهه گذشته نتوانسته اند نام فلسطین را محو و کشور اسراییل را جایگزین آن کنند.

الهیان با بیان اینکه بیانگر مقدس بودن این سرزمین و وجود الطاف و امدادهمت الهی است، تصریح کرد: اما با همه این تفاصیل، قبح زدایی از دوستی و سازش با صهیونیست ها توسط امارات ، بحرین ، سودان و سعودی و احتمال تداوم آن را نمی توان یک حادثه گذرا و کوچک ارزیابی کرد.

وی تاکید کرد: صهیونیسم یک خطر و تهدید بزرگ برای امنیت و صلح منطقه و جهانی است، که با به خدمت گرفتن انگلیس و امریکا اهداف و نیات خبیث خود را برای تسلط بر کل منطقه خلیج فارس و غرب آسیا دنبال می کنند.

مسلمانان باید علیه ائتلاف شیطانی، عربی، صهیونیستی و آمریکایی اقدام کنند

ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران هم در این نشست اظهار داشت: موضع ملت‌ها نسبت به عادی سازی روابط برخی‌ کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی کاملا مشخص است و نیاز به بیان ندارد.

وی افزود: مصر در سال ۱۹۷۹ میلادی با رژیم صهیونیستی روابط رسمی برقرار کرد اما ملل اسلامی بین برخی‌ها کشورها که با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کرده‌اند تفاوت قائل هستند؛ چراکه این کار از سوی ائتلافی خاص ایجاد شده است که در آن ائتلاف‌ها رژیم‌های دیکتاتوری وجود دارند که نگران صندلی خود هستند و تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند این صندلی را به هر قیمتی نگه دارند، در حالی که اگر این رژیم‌ها می‌خواستند با ملت‌های یکدیگر روابط داشته باشند، برقراری با رژیم صهیونیستی امکان پذیر نبود.

نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران تصریح کرد: آمریکا که خیلی ادعای دموکراسی و دفاع از حقوق بشر دارد، شاهد آن هستیم که ائتلافی را ایجاد کرده که در آن رژیم‌های دیکتاتور حضور دارند و تلاش می‌کند علیه کشورهای غیردیکتاتور فشار و تحریم را به وجود آورد.

ابوشریف خاطرنشان کرد: آمریکا تنها در منطقه با رژیم‌های دیکتاتور و طاغوتی روابط دارد که این رژیم‌ها تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند مردم خود را با استفاده از ابزارها و شیوه‌های مختلف مجبور به پیگیری اهداف آمریکا کنند.

مردم فلسطین در شرایط بدی هستند و صدایی از مدعیان حقوق بشر در نمی‌آید

همایون سامه یح نجف آبادی نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست اظهار کرد: امام خمینی(ره) در همان ابتدا مسئله یهود و صهیونیست را جدا کردند زیرا معتقد بودند صهیونیست جزو دین ابراهیمی یهود نیست و باید این مورد در جهان گسترش یابد که صهیونیست نماینده یهودیان نیست.

وی با بیان اینکه پس باید در یابیم که مسئله فلسطین مخصوص اسلام و مسلمانان نیست بلکه یک مسئله جهانی است، ادامه داد: هر عملی که بخواهد نقض حقوق بشر را همراه داشته باشد قطعا محکوم است از این حرکت صهیونیست ها در جهان نه تنها توسط مسلمانان محکوم شده است بلکه از سمت ادیان مختلف ازجمله هندوها، مسیحیان و… محکوم شده است.

نماینده کلیمیان مجلس با اشاره به حدیث حضرت علی(ع) (هرآنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند)، گفت: جامعه کلیمیان ایران حدود ۲۵۰۰ سال است که طبق این جمله پیش می‌رود یعنی آنچه که برای خودمان نمی پسندیم برای دیگران هم نمی پسندیم اما این رفتار که در درون کلیمیان نهادینه شده در درون رژیم صهیونیست وجود ندارد.

سامه یح تصریح کرد: متاسفانه با اشغال فلسطین ساکنین واقعی آن سرزمین در شرایط بد واقع هستند و در اینجا هیچ صدایی از سردمداران مدعی حقوق بشر از جمله آمریکا که خود ناقض حقوق بشر هست و سیاهان را می‌کشد در نمی آید.

جمهوری اسلامی و حاج‌قاسم برای محو اسرائیل برنامه عملی داشته و دارند

خالد القدومی نماینده جنبش حماس در ایران هم در این نشست اظهار داشت: باید این سوال را بپرسی که شهید قدس شهید حاج‌قاسم سلیمانی به چه دلیل شهید شد باید سیره عملی این شهید را بررسی کنیم این در حالی است که او ایمان راسخ به خدا و دین اسلام و کار انبیاء و اولیاء داشت.

وی افزود: حاج‌قاسم و جمهوری اسلامی ایده داشته و دارند و در عمل هم اقدام می‌کنند.

نماینده جنبش حماس در ایران تصریح کرد: ایده یعنی چارچوب و جهت‌گیری که مبتنی بر عقیده است و حاج‌قاسم و جمهوری اسلامی همواره به فلسطین عنایت ویژ‌ه‌ا‌ی داشته‌اند.

القدومی خاطرنشان کرد: مسأله فلسطین مسأله انسانیت است که ما باید به دنبال انسانیت یعنی دین، مذهب، اخلاق و فرهنگ باشیم زیرا عده‌ای دزد حق عده‌ای دیگر را سرقت کرده‌ان و به آنها نمی‌دهند.

وی گفت: مشکل اصلی امروز به زور و قدرت باز می‌گردد چرا که نیروهای استکباری اعتقاد به زور و قدرت داشته و به حقوق بشر و انسانیت اعتقادی ندارد.

وی گفت:کمیسیون‌های جهانی حقوق بشر باید در برابر حق فلسطینیان پاسخگو باشند.

وی خاطرنشان کرد: عادی‌سازی روابط عده‌ای از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی در شرایطی که ظلم و خیانت و زور صهیونیست‌ها را می‌بینیم و آنها اعلام کرده‌‌اند اسرائیل دشمن نیست و در منطقه حق دارد در حالی که اروپایی‌ها هیچ معامله‌ای با شهرک‌نشینان ندارند.

ژست حمایت از فلسطین از سوی اعراب از بین رفته است

فؤاد ایزدی استاد دانشگاه تهران هم در این نشست اظهار داشت: روابط بین کشورهایی نظیر امارات، بحرین و سعودی با رژیم صهیونیستی سال‌هاست که وجود دارد اما این سؤال مطرح است که چرا این روابط در شرایط فعلی علنی شده است که پاسخ آنها به دستور آمریکایی‌ها به این رژیم‌ها بازمی‌گردد؛ چراکه آنها با ملل خود روابطی نداشته و ندارند.

وی افزود: برخی کشورهای عربی برای برقراری روابط رژیم صهیونیستی توجیه می‌آورند؛ چراکه آنها متوجه هستند که آمریکا در حال افول است و وقتی این رژیم‌ها به ایالات متحده وابسته هستند، آنها به دنبال ارباب و رئیس دیگری می‌گردند و غیر از رژیم صهیونیستی ارباب دیگری را در دسترس خود ندارند.

استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: در دوران پرتنش فعلی شاهد افول آمریکا هستیم، این در حالی است که اخیراً ترامپ دستور خروج نیروهای نظامی آمریکا را از افغانستان و عراق داده است و حتی دولت جدید آمریکا هم در مورد حضور نیروهای آمریکایی در منطقه مردد است.

ایزدی گفت:‌ کشورهای وابسته به دنبال ارباب جدید به دلیل افول آمریکا هستند و می‌کوشند با روابط با رژیم صهیونیستی ضعف خود را جبران کنند، این در حالی است که خود صهیونیست‌ها هم رو به افول هستند.

وی افزود: درس عبرتی خاص برای جمهوری اسلامی در این موضوع وجود دارد که با شفافیت ایجاد شده در روابط برخی رژیم‌های عربی با صهیونیست‌ها به وجود آمده است که این درس آن است که مقاومت همواره جواب می‌دهد.

دانشجویان درباره تبعات صلح برخی کشورها با رژیم صهیونیستی روشنگری کنند

پاک رئیس کمیته دانشجویی مجمع جهانی مستضعفین هم در این نشست اظهار کرد: جنبش دانشجویی کشورهایی که با رژیم صهیونیستی صلح برقرار کرده اند مخالف این عمل زننده هستند و این حرکت حکام خود را محکوم کرده اند.

وی گفت: راهکار دانشجویان تقریب مذاهب ایران این است که در کشورهایی که حکام آنها بدون اقناع مردم دست به صلح با رژیم صهیونیستی زده اند، درباره تبعات این موضوع روشنگری کنند و قطعا با ارتباط با جنبش های دانشجویی آن کشورها عمل زننده این حکام های خائن را برملا خواهد شد.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : آدرس تهران خیابان پیروزی نبرد شمالی کوچه یافتیان پلاک یک واحد 1/1 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

همه دانشجویان خط امام در امریکا هستند

همه دانشجویان خط امام در امریکا هستند

همه دانشجویان خط امام در امریکا هستند و باید برنامه ریزی کنند فوری سازمان ملل را …