خانه / علمی و دانشگاهی / پژوهش میراث فرهنگی / کتاب «تپه قشلاق بیجار» منتشر شد

کتاب «تپه قشلاق بیجار» منتشر شد

کتاب تپه های قشلاق (دامنه شرقی زاگرس مرکزی )توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، کتاب حاضر شامل سلسله گزارش های باستان شناسی تپه قشلاق بیجار (دامنه شرقی زاگرس مرکزی ) ، توسط مهناز شریفی عضو هیأت علمی پژوهشگاه به نگارش در آمده است.

کتاب «تپه قشلاق بیجار» در هشت فصل شامل ؛«کلیاتی در مورد دوره مس و سنگ»،« بررسی شرایط زیست محیطی منطقه»،« پیشینه پژوهش های باستان شناختی و گاهنگاری منطقه مورد مطالعه »، «کاوش های باستان شناختی تپه قشلاق» ، «توصیف و تحلیل موارد فرهنگی حاصل از کاوش های باستان شناختی تپه قشلاق» ، «مطالعه دیگر مواد فرهنگی قشلاق» ،«تغییرات فرهنگی دوره مس و سنگ دره تالوار در مقایسه با حوضه جنوب دریاچه ارومیه و شرق زاگرس مرکزی» ، «تجزیه و تحلیل برآیند سه فصل کاوش باستان شناختی در تپه قشلاق» به طرح موضوع می پردازد .

در پیشگفتار این کتاب به قلم روح الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان شناسی آمده است :

در مجموعه کاوش های سه فصل در تپه قشلاق توانسته است زوایای تاریک برهمکنش ها و تأثیرات فرهنگی حوزه های شمال غرب و زاگرس مرکزی را در هزاره های پنجم و چهارم بر طرف کند .این محوطه با توجه به تاریخ گذاری آن ، برای گاهنگاری منطقه که خلا بزرگی در ادبیات باستان شناسی شرق زاگرس مرکزی محسوب می شود ارزشمند است .

همچنین بر مبنای فرهنگ مادی ، به نظر می رسد ساکنان اولیه این محوطه توانسته اند شاخه ای از مهاجرانی باشند که با حرکت از سمت شمال غرب به دامنه های شرق زاگرس مرکزی (قشلاق )وارد شده بودند .

گویا اقوامی که آشنا با فرهنگ حسونا بودند در تپه دالما ساکن شده و سپس به سمت نواحی جنوبی تر حرکت کرده اند ،دلیل این مهاجرت شاید افزایش جمعیت و کمبود مراتع بوده باشد که آنها را به حرکت به سمت کوهپایه ها و دشت های میانکوهی مجبور کرده است .

در واقع دره تالوار در طول دوره مس و سنگ توانسته جایگاه و نقش ارتباطی خود را که برگرفته از موقعیت جغرافیایی طبیعی و فرهنگی ویزه آن است در فرایند پیچیدگی های فرهنگی و اجتماعی این بخش از دامنه شرق زاگرس مرکزی ایفا کند .

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : آدرس تهران خیابان پیروزی نبرد شمالی کوچه یافتیان پلاک یک واحد 1/1 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

نمونه سازی ظرف کیمیاگری

درگروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه صورت گرفت نمونه سازی ظرف کیمیاگری توسط هنرمندان هنرهای سنتی …