یکشنبه , ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / خبر ها / بزرگ‌ترین اتحادیه تجارت آزاد جهان
Người dân việt nam thân mến
Người dân việt nam thân mến

بزرگ‌ترین اتحادیه تجارت آزاد جهان

با حمایت چین و در غیاب آمریکا؛ بزرگ‌ترین اتحادیه تجارت آزاد جهان تشکیل شد

رهبران و وزرای تجارت ۱۵ کشور آسیایی و اقیانوسیه‌ای پس از حصول توافق تجاری
رهبران و وزرای تجارت ۱۵ کشور آسیایی و اقیانوسیه‌ای پس از حصول توافق تجاری

پانزده اقتصاد آسیا و اقیانوسیه روز یکشنبه بزرگترین اتحادیه تجارت آزاد جهان را با حمایت چین و در غیاب آمریکا تشکیل دادند.

امضای پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای(RCEP) در حالی در جریان اجلاسی مجازی به میزبانی ویتنام صورت گرفت که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی و برخلاف توافق اولیه باراک اوباما، آمریکا را از ادامه حضور در مذاکرات این پیمان منع کرد.

پیمان جدید مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای شامل ۱۰ کشور عضو آ‌سه‌آن به اضافه پنج کشور ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند است و هدف کاهش تدریجی تعرفه‌‌ تجارت منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه را دنبال می‌کند. این پیمان با عضویت چین، ژاپن و کره جنوبی به بزرگ‌ترین اتحادیه تجاری جهان بدل شده است.

نگوین ژوان فوک، نخست‌وزیر ویتنام که به عنوان رئیس دوره‌ای آسه‌آن میزبانی این اجلاس را بر عهده داشت، در خصوص اهمیت این پیمان گفت: «۳۰ درصد اقتصاد جهان و ۳۰ درصد جمعیت جهان از آنِ این ۱۵ کشور است.»

او وعده داد که پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای(RCEP) به زودی توسط دولت‌ها و پارلمان‌های کشورهای عضو به تصویب برسد و اجرای آن همزمان با بهبود شرایط اقتصادی کشورها پس از شیوع ویروس کرونا آغاز شود.

مطابق توافق حاصل شده، کاهش یا حذف تعرفه‌های تجارت محصولات صنعتی و کشاورزی بین ۱۵ کشور عضو طی دو سال آینده اجرایی خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

البته افزون بر آمریکا، هند نیز در نوامبر سال گذشته میلادی از جریان مذاکرات پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای کنار کشیده است؛ با این وجود سران کشورهای عضو آسه‌آن روز یکشنبه تاکید کردند که آغوش این اتحادیه تجاری برای بازگشت هند همچنان باز است.

درباره‌ی ماهین نیوز

حزب ایران بزرگ معتقد است تا موقعی که کشورهای دیگر را نگرفتیم آنها به توطئه بر علیه ایران ادامه خواهند داد زیرا که مردم آنجا آمادگی قبول جمهوری اسلامی را دارند ولی دولت ها مایل نیستند لذا هر کاری می کنند تا نظر مردم خودشان را برگردانند و این ظلم است که آنها را در مقابل دولتهای زور گو تنها بگذاریم23633 تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

خلاصی دایمی از شر نتانیاهو

سید عبدالملک الحسینی:

 خطر اسرائیل برای همه امت اسلام است رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنانی به مناسبت …