پنجشنبه , ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / خبر ها / ماکرون اعدام باید گردد
مردم عزیر فرانسه
مردم عزیر فرانسه

ماکرون اعدام باید گردد

اردوغان: از ملت ترکیه می‌خواهم دیگر کالای فرانسوی نخرند

راهپیمایی اعتراضی در ترکیه علیه رئیس جمهوری فرانسه
راهپیمایی اعتراضی در ترکیه علیه رئیس جمهوری فرانسه   –

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از مردم این کشور خواست تا از خرید کالاهای فرانسوی خودداری و آنها را تحریم کنند. این درخواست آقای اردوغان در پی آنچه او «ترویج اسلام‌ستیزی» و «اهانت به پیامبر اسلام» از سوی فرانسه خوانده، طرح شد.

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه ۲۶ اکتبر، در یک سخنرانی تلویزیونی ضمن اشاره به این مطلب، افزود: «از شما مردم عزیز می‌خواهم هرگز کالاهای فرانسوی را خریداری نکنید، دیگر تبلیغ اجناسی که مارک فرانسوی دارند را نکنید، همانطور که در فرانسه گفته‌اند از خرید اجناس ترکی پرهیز شود.»

این در حالیست که پیش‌تر آقای اردوغان در اظهاراتی تند، به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه توصیه کرد بود تا با مراجعه به پزشک، «عقل خود را بررسی کند.» اظهارات آقای اردوغان بعد از آن صورت گرفت که امانوئل ماکرون در واکنش به قتل معلم فرانسوی که از سوی یک مسلمان افراط‌گرا کشته شده بود در جملاتی از لزوم ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی در فرانسه سخن گفته بود.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین تاکید کرده بود که دین اسلام در حال حاضر در سراسر دنیا با بحران رو به رو است. این سخنان آقای ماکرون با خشم رئیس جمهوری ترکیه همراه شده است.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی امروز خود با ادامه حملات به فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی مدعی شد که اسلام‌ستیزی به یک اصل ثابت در سیاست‌های برخی از کشورهای اروپایی تبدیل شده است و رهبران این کشورها هم از چنین ایده‌هایی حمایت می‌کنند.

رهبر ترکیه همچنین کشورهای اروپایی را به پی‌گیری سیاست‌های ضد اسلامی متهم کرد و افزود: «شما به معنای واقعی کلمه فاشیست هستید، شما به راستی حلقه اتصال زنجیره نازی‌ها هستید.»

رئیس جمهوری ترکیه همچنین ادامه داد: «برخوردی که امروز از سوی کشورهای اروپایی با مسلمانان می‌شود همانند رفتاری است که پیش از جنگ جهانی دوم با یهودیان در دستور کاراروپایی‌ها قرار گرفته بود.»

آقای اردوغان در این سخنرانی بار دیگر جمله جنجالی خود را تکرار کرد و گفت: «حملات به پیامبر اسلام با حمایت و تشویق امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه انجام می‌شود و او باید به پزشک مراجعه کند تا از نظر عقلی خود را درمان نماید.»

AP Photo
مردم ترکیه از اظهارات ماکرون خشمگین هستندAP Photo

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۲۵ اکتبر در پیامی توییتری اظهارات اردوغان را «غیرقابل قبول» خواند و از ترکیه خواست تا جلوی «مارپیچ خطرناک تقابل» را بگیرد.

در همین راستا چارلز میشل، رئیس شورای اروپا ترکیه را به خاطر توسل به تحریکات، اقدامات یک جانبه در مدیترانه و اکنون «توهین به رهبران اروپایی» مقصر دانست. در بیانیه‌ای که از سوی آقای میشل منتشر شده همچنین آمده است: «در اجلاس اوایل ماه اکتبر کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت کردند که رفتار ترکیه را در ماه دسامبر بررسی کنند و در صورت عدم توقف این رفتارها، تحریم‌ها و مجازات‌هایی علیه آنکار در دستور کار قرار می‌گیرد.»

پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه در نشست خبری اعلام کرد برگزاری جلسه فوری اتحادیه اروپا در خصوص اظهارات رجب طیب اردوغان منتفی نیست. آقای استانو همچنین تاکید کرد: «ما به صراحت از ترکیه انتظار داریم که رفتار و گفتار خود را تغییر دهد.»

این جنجال‌ها در حالی بالا گرفته که تنش‌ها میان فرانسه و ترکیه در ماه‌های اخیر بر سر موضوعات متعددی چون حفاری ترکیه درآب‌های مدیترانه، وضعیت قبرس، تنش‌ها با یونان، جنگ در سوریه، لیبی و قره‌باغ شدت یافته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درباره‌ی ماهین نیوز

حزب ایران بزرگ معتقد است تا موقعی که کشورهای دیگر را نگرفتیم آنها به توطئه بر علیه ایران ادامه خواهند داد زیرا که مردم آنجا آمادگی قبول جمهوری اسلامی را دارند ولی دولت ها مایل نیستند لذا هر کاری می کنند تا نظر مردم خودشان را برگردانند و این ظلم است که آنها را در مقابل دولتهای زور گو تنها بگذاریم23633 تلفن 02136878594همراه09120836492اختصاصی09012690824 و 09190883546

حتما ببینید

حملات بالستیکی و پهپادی یمن

تازه ترین حملات بالستیکی و پهپادی یمن به فرودگاه نجران و پایگاه هوایی ملک خالد …