خانه / علمی و دانشگاهی / پژوهش میراث فرهنگی / سالنامه پایگاه میراث جهانی

سالنامه پایگاه میراث جهانی

شماره نخست سالنامه پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه منتشر شد

شماره نخست «سالنامه پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ؛مجموعه مطالعات باستان شناسی حفاظت و مرمت ، مستند نگاری معرفی و آموزش و گردشگری» توسط مرکز معرفی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سالنامه پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه  (شماره اول سال های ۱۳۹۲-۱۳۹۷) به کوشش عاطفه رشنوئی و مهرنوش زاده دباغ در  ۵بخش مجزا شامل :  باستان شناسی ، حفاظت و مرمت ، پایش و مستند نگاری ، معرفی و آموزش و گردشگری در قالب مقالاتی در این حوزه به تشریح موضوع پرداخته است.

نگرشی بر نتایج کاوش های باستان شناسی و تاریخ شهر باستانی ایلامی در هفت تپه ، بررسی وضعیت آسیب های مجموعه آرامگاهی در محوطه چغازنبیل ،محاسبه دمای سطح خاک با تصاویر ماهواره ای لندست و ارتباط آن با فرسایش خندقی (مطالعه موردی محوطه میراث جهانی معبد چغازنبیل) ، نقش محوری آموزش برای کودکان در حفاظت از میراث فرهنگی نمونه موردی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ، ضرورت حفظ بستر تاریخی- طبیعی تاقدیس سردار آباد (چغازنبیل ) در راستای اهداف گردشگری و زیست محیطی و… بخشی از مقالات این کتاب است .

در پیشگفتار اول این کتاب به قلم مهرنوش زاده دباغ ؛ پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و موزه هفت تپه، آمده است :محوطه عظیم چغازنبیل با وجود پشته مرتفعی که زیگورات آن را در خود جای داده بود تا مدت ها از دید مورخان ، باستان شناسان و جهانگردان پنهان مانده بود و یا حداقل به آن بی توجه بوده اند .

زیگورات چغازنبیل به عنوان بارزترین شهر در دو مرحله ساخته شده و در خارج از حصار درونی تا حصار میانی چغازنبیل مجموعه ای از معابد با معماری متفاوت برای خدایان ایلامی ساخته شده که این محدوده را به واسطه وجود این معابد تمنوس یا محله مقدس می دانند .

در ادامه پیشگفتار این کتاب به قلم مهدی عالیپور ؛پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و موزه هفت تپه می خوانیم : از مهمترین محوطه هایی که در شناخت فرهنگ دوره ایلام به خصوص در محدوده زمانی ایلام میانه نقش بسزایی در ادبیات باستان شناسی ایران داشته محوطه هفت تپه است .

ساختارهای به دست آمده از هفت تپه به خوبی ثابت می کند که تمدن ایلام از نظر معماری بسیار پیشرفته بوده تا جایی که ساخت طاق هلالی را می توان از فنون متداول معماری آن دوره به شمار آورد .

این طاق ها حدود دویست سال قبل از طاق های چغازنبیل و در حدود هزار پانصد سال قبل از طاق های هلالی رومی ساخته شده اند .در کاوش های هفت تپه تعداد زیادی مهر ، اثر مهر ، الواح گلی و سه سنگ نوشته بدست آمده که نشان می دهد این شهر در زمان رونق دارای جایگاه مهم سیاسی و مذهبی بوده است .

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

بزرگترین سد هخامنشی

بزرگترین سد هخامنشی

کاوش در بزرگترین سد هخامنشی شناسایی شده / لزوم حفاظت و نگهداری سد بستان خانی …