خانه / علمی و دانشگاهی / پژوهش میراث فرهنگی / شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی

شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی

تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت / شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت را موفقیت آمیز دانست وگفت:خوشبختانه با مجوزی که توسط پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد موفق به تکمیلبررسی های باستان شناسی و شناسایی آثار باقیمانده در محدوده حرایم تخت جمشید در وسعتی بالغ بر ۸۵ هزارهکتار شدیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حمید فدایی امروز «دوشنبه » با اعلام این خبر نتایج این اقدامات را در راستایتکمیل اطلاعات نقشه باستان شناسی منطقه دانست و در این باره گفت: بررسی های باستان شناسی منطقه تخت جمشید در حدود هفتادسال قبل توسط لوئیس واندنبرگ آغاز و در دهه های بعد توسط ویلیام سامنر، عباس علیزاده، رمی بوشالا و علی اسدی دنبال شده است.

وی افزود: اگر چه در طول سال ها بررسی، محوطه های فراوانی مورد شناسایی و مطالعه و گاهنگاری قرار گرفته است اما تکمیل این بررسی ها واز جمله بازنگری محوطه های بررسی شده پیشین، از سال ۱۳۹۶ تا کنون طی سه فصل بررسی باستان شناسی در محدوده حرایم تختجمشید به سرپرستی وحید بارانی و همکاری دیگر اعضای باستان شناس و مستندنگاری پایگاه انجام شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  تصریح کرد: امید می رود با پیاده سازی کلیه اطلاعات بررسی های انجام شده ازگذشته تا کنون طی چند ماه آتی بتوانیم به نقشه جامع و یکپارچه باستان شناسی منطقه دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: چنین نقشه ای می تواند توالی گاهنگاری منطقه را به ما ارایه دهد که به ویژه در شناخت تاریخی دشت مرودشت حایزاهمیت فراوانی است و همچنین با وجود چنین نقشه ای می توان مدیریت بهتری بر روی حفاظت از محوطه های تاریخی به ویژه در ارتباط بااجرای طرح های زیرساختی و توسعه ای در منطقه اعمال نمود.

شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی در نقاط مختلف شهرستان مرودشت

وحید بارانی، کارشناس گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید  و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان شناسی دشتمرودشت نیز در ادامه  از پایان این فصل و ارائه دستاوردهای این اقدامات به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور خبر داد و گفت:فصلسوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت به منظور تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان در برگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانیتخت جمشید و شهرستان مرودشت است.

 وی از شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی در نقاط مختلف شهرستان مرودشت خبر داد و اذعان کرد: در فصل جاری ۲۶۰ محوطه شناسایی شدکه در این فصل، بررسی ها بیشتر دامنه غربی کوه حسین، کوه میان قلعه، استخر، کوه ایوب، کوه مجد آباد و دشت های ابرج و رامجرد را در برگرفته است.

سرپرست بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی با تاکید بر به کارگیری اطلاعات به دست آمده در شناخت بهتر و بیشتر آثار تاریخی،بیان کرد: با توجه به پراکنش نسبتاً فراوان محوطه های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه های GIS و نیز پیوست این نقشه هابا یکدیگر می توان اقدام به تهیه یک نقشه منسجم باستان شناسی نمود که در نتیجه به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری دراین ناحیه منجر می شود.

بارانی در رابطه با پراکنش آثار تاریخی در دامنه کوه ها اظهار داشت : بیشترین تپه ها و محوطه های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرارگاه های موقت کوچ نشینی و تک دوره ایی، و در دشت به شکل تپه های بزرگ و کم ارتفاع قرار دارد که توالی فرهنگی از دوره نوسنگی تادوران اسلامی را شامل می شود.

وی ادامه داد: بیشترین گستردگی آثار این فصل مربوط به مناطق کوهستانی است که در این میان از جمله مهمترین آنها غارها و پناهگاه هایصخره ایی از دوره پارینه سنگی تا دوران تاریخی هستند که در کوه های مجد آباد ،کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا گسترده شده اند.

این باستان شناس  در پایان گفت: در همین فصل از بررسی در دامنه کوه ها آثاری از استودان ها و گورستان هایی از دوران صفویه تا دوران معاصرمربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی گردید و بیشترین آثار نقوش صخره ای در دامنه باختری کوه ایوب بنام سینه کوه قرار گرفتهاست که این نقوش صخره ای توالی فرهنگی از دوران مس سنگ تا دوران اسلامی را در بر می گیرد.

 

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

بزرگترین سد هخامنشی

بزرگترین سد هخامنشی

کاوش در بزرگترین سد هخامنشی شناسایی شده / لزوم حفاظت و نگهداری سد بستان خانی …