خانه / علمی و دانشگاهی / حفاری چالش اصلی صنعت نفت

حفاری چالش اصلی صنعت نفت

نخستین همایش سالانه نفت ایران با محوریت  معرفی طرح‌ها و دستاوردهای صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی دیروز عصر (سه شنبه ۲۲ مهر) با حضور فعالان و پیشکسوتان عرصه صنعت نفت توسط مدیر عامل موسسه بین المللی پژوهش های صنعت ایران، دبیر این همایش و با حمایت  معنوی وزارت نفت برگزار شد.

به گزارش مثلث انر‍ژی به نقل از ستاد همایش سالانه نفت ایران، مرتضی پاکروان، رییس هیات مدیره انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران در این همایش با محور دستاوردهای صنعت حفاری و جایگاه انجام حفاری گفت: «صنعت حفاری یکی از صنایع مهم در اکتشاف و توسعه نفت و گاز است که از این بخش به عنوان یکی از چالش‌های اصلی صنعت نفت و اصلی‌ترین رکن اکتشاف و تولید مخازن هیدروکربوری که تحقق صنعت نفت و گاز کشور بدون برنامه ریزی جهت ساماندهی و توسعه این صنعت نبوده است‌. زنجیره ارزش تولید نفت در این صنعت تحت تأثیر فعالیت‌های این صنعت و تمام فعالیت‌های بخش بالادستی است.»

پتروشیمی، مبنای توسعه صنعتی

همچنین محمد رضا مودودی، سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران نیز با اشاره به بحث توسعه صادرات غیر نفتی گفت: میزان صادرات غیر نفتی ما کاهش پیدا کرده است و نتوانسته‌ایم این حوزه را بارور کنیم، صنایع پتروشیمی طی دو دهه گذشته توانسته برای نخستین بار بعد سال‌ها هویت خودشان را به اثبات برسانند و سهم خوبی در صادرات غیر نفتی به خود اختصاص داده است.

او ادامه داد: صنایع پتروشیمی به خوبی نشان داد که اگر اهمیت آن در سطح کلان به درستی تعریف شود می‌تواند مبنای توسعه صنعتی برای کشور باشد، سهم پتروشیمی امروز از سبد صادرات غیر نفتی کشور نزدیک به ۱۲ میلیارد ریال است.

مودودی خاطر نشان کرد: آنچه به عنوان راهبرد می‌تواند در دستور کار قرار گیرد سرمایه گذاری روی مگا پروژه‌های صنایع پتروشیمی است که باعث می‌شود جریان اقتصاد شکوفا شود. اگر شرکت خصوصی واقعی در برنامه ریزی قرار گیرد و نقش فعال‌تری داشته باشد به طور قطع نتایج بهتری کسب خواهیم کرد.

درباره‌ی ماهین نیوز

پایگاه خبری ماهین نیوز: تحلیلی خبری اطلاع رسانی سیاسی فرهنگی اقتصادی به چهار زبان فارسی انگلیسی عربی و آذری ارگان رسمی سازمان ملل اسلامی مجوز 26237/92وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول: سید احمد حسینی ماهینی آدرس : تهران میدان شهدا پاساژ امیدوار طبقه دوم واحد 2 کیلومتر 55زنجان جاده چرگر خیابان سادات پلاک6 989120836492+ همراه , ,telgram watsapp soroush sahmahini@yahoo.com تلفکس36608516

حتما ببینید

معرفی ۴ داروی گیاهی موثر بر درمان کرونا

معرفی ۴ داروی گیاهی موثر بر درمان کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما؛ اخیرا چهار …